-0.1 C
Chicago
poniedziałek, 18 marca, 2024

Najpóźniej w połowie 2020 roku operatorzy otrzymają częstotliwości na 5G

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Najpóźniej w połowie 2020 roku operatorzy telekomunikacyjni otrzymają częstotliwości przeznaczone dla sieci piątej generacji (5G), powiedziała wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. W tym tygodniu Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął postępowanie konsultacyjne w sprawie ich rozdysponowania.

Konsultacje potrwają do 10 stycznia przyszłego roku. W założeniach przewidziano rezerwacje czterech częstotliwości, każda po 80 MHz z pasma 3480 – 3800 MHz, które będą ważne do maja 2035 roku. Proponowana cena wywoławcza każdego bloku to 450 milionów złotych.

Wiceminister Wanda Buk wyjaśniła, że po fazie konsultacji prezes URE zorganizuje aukcję. Podkreśliła przy tym, iż są to powszechnie używane częstotliwości. „Dziś operatorzy nimi dysponują, ale wygasają im ich rezerwacje. Dotychczas w tym zakresie świadczyli usługi sieci starszych generacji. Prezesowi URE udało się tak zaprojektować gospodarkę widmową, że bloki będą na tyle szerokie, aby wykorzystać je na potrzeby 5G” – mówiła Wanda Buk.
Przedstawicielka resortu cyfryzacji przyznała, że wskazane częstotliwości nie są wystarczające dla pełnego rozwoju sieci 5G w przyszłości, dlatego do 2022 roku planowane jest uwolnienie pasma 700 MHz. Obecnie korzystają z niego nadawcy telewizyjni.

Komisja Europejska ustaliła, że od 30 czerwca 2020 roku pasmo 700 MHz powinno zostać przeznaczone na usługi bezprzewodowej transmisji danych. W uzasadnionych przypadkach kraje mogą opóźnić ten proces o dwa lata. Wiceminister Wanda Buk wytłumaczyła, że Polska może mieć problem z zakłócaniem sygnału przez sąsiadów spoza UE. „To jest dla nas, jako kraju granicznego, bardzo trudne. Prowadzimy rozmowy z Rosjanami, wspiera nas tutaj UE i wydaje się, że pojawiło się światło w tunelu, aby się dogadać. Mamy nadzieję, że uda się to zrobić, natomiast na pewno nie będziemy tym państwem, które z pasma 700 MHz skorzysta w 2020 roku. Liczymy, że uda nam się do 2022 roku skoordynować z Rosją, a także Białorusią” – powiedziała wiceminister cyfryzacji.

Sieć 5G charakteryzuje się szybszym, stabilniejszym i działającym z mniejszym opóźnieniem połączeniem z mobilnym internetem, niż obecnie wykorzystywany standard 4G. Technologia umożliwia też obsłużenie przez stacje bazowe znacznie większej liczby urządzeń. Dzięki temu 5G będzie mogło być wykorzystane na przykład w medycynie do przeprowadzenia operacji na odległość, czy budowie pojazdów autonomicznych.

Ministerstwo Cyfryzacji zakłada uruchomienie sieci 5G w 2020 roku w co najmniej jednym dużym mieście. Z kolei w 2025 roku resort planuje poszerzyć jej zasięg o wszystkie największe aglomeracje i główne szlaki komunikacyjne.

IAR/Dawid Grygorcewicz/jj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520