W najbliższych dniach możemy się spodziewać przekroczonych norm jakości powietrza

W najbliższych dniach możemy się spodziewać przekroczonych norm jakości powietrza

Dziś po południu na stacji pomiarowej przy alei Krasińskiego w Krakowie odnotowano bardzo zły stan powietrza, w Łodzi przy ulicy Czernika – zły. Tak wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Stężenia szkodliwych pyłów prawdopodobnie podwyższą się wieczorem – mówi w rozmowie z IAR Magdalena Brodowska. Dodaje, że w najbliższych dniach możemy się spodziewać przekroczonych norm jakości powietrza.
Po południu w większości kraju stan powietrza był dobry albo bardzo dobry, ale jeszcze rano w wielu miastach centralnej i południowej Polski był zły i bardzo zły. Do północy we wtorek norma dobowa pyłów PM 10 nie była przekroczona tylko na Pomorzu, w Wielkopolsce i w województwie lubuskim – informuje Magdalena Brodowska z GIOŚ.
Najgorzej było w województwie śląskim, między innymi w Rybniku i Wodzisławiu Śląskim. “W wielu miejscach zanotowaliśmy przekroczenia tej normy 50 mikrogramów na metr sześcienny” – mówi Magdalena Brodowska. W Krakowie została przekroczona prawie dwukrotnie, a w Warszawie stężenie pyłów wyniosło ponad 70 mikrogramów na metr sześcienny. Normy jakości powietrza były przekroczone też w kilku miastach w województwie łódzkim.
Wysokie stężenie szkodliwych pyłów w centralnej i południowej Polsce utrzymuje się od kilku dni – mówi Magdalena Brodowska. Wyjaśnia, że to efekt warunków atmosferycznych panujących w Polsce, w tym słabego wiatru i małej ilości opadów. Dodatkowo są niskie temperatury i nie wszyscy palą w piecach dobrej jakości paliwem.
We wtorek o godzinie 16.00 przekroczone normy stężenia pyłów PM 10 zanotowano w kilkunastu miastach centralnej i południowej Polski.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agnieszka Jasik/mt

COMMENTS

WORDPRESS: 0