12.8 C
Chicago
wtorek, 30 kwietnia, 2024

Nagromadzone wojska umożliwiają Rosji przeprowadzenie natychmiastowej inwazji na Ukrainę

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nagromadzone wojska umożliwiają Rosji przeprowadzenie natychmiastowej inwazji na Ukrainę – ocenił we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

„Nie ma żadnych oznak deeskalacji w terenie. Wręcz przeciwnie” – powiedział Stoltenberg, wskazując na ciągłe gromadzenie rosyjskich wojsk i uzbrojenia na terytorium oraz wzdłuż granic Ukrainy.

 

W ocenie sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Rosja ma możliwość w każdej chwili przeprowadzić inwazję na Ukrainę bez żadnego uprzedzenia. (PAP)

 

Stoltenberg: Rosji przyjdzie zapłacić wysoką cenę za ewentualną agresję na Ukrainę

Rosji przyjdzie zapłacić wysoką cenę za ewentualną agresję na Ukrainę – ostrzegł we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zaznaczył jednocześnie, że sygnały dochodzące z Moskwy dają podstawy do ostrożnego optymizmu.

„Agresja na Ukrainę będzie miała dla Rosji wysoką cenę” – oświadczył Stoltenberg. Dodał jednocześnie, że sygnały dochodzące z Moskwy wskazują, że wysiłki dyplomatyczne na rzecz pokojowego rozwiązania kryzysu powinny być kontynuowane.

 

„Dają one podstawy do ostrożnego optymizmu” – ocenił. (PAP)

 

Ukraina/ Szef MSZ: w stosunku Zachodu do Ukrainy nastąpiła „tektoniczna zmiana”

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział we wtorek, że jego kraj otrzymał ostatnio od zachodnich partnerów bezprecedensową ilość uzbrojenia oraz politycznego wsparcia i jest to „tektoniczna zmiana” w stosunku Zachodu do Ukrainy.

„Zaopatrywanie Ukrainy w broń, aby sama mogła bronić się przed rosyjskim atakiem, było tabu, które właśnie znieśliśmy” – powiedział Kułeba.

 

Dodał, że zapewniając Ukrainie zwiększone wsparcie polityczne, wojskowe i gospodarcze, demokratyczny świat zachodni udowadnia, że postrzega Ukrainę jako swoją część.

 

„Kiedy Ukraina jest zagrożona, Zachód stanie po naszej stronie, co zostało wyraźnie udowodnione w ostatnich miesiącach” – wskazał ukraiński minister.

 

We wtorek szef dyplomacji Ukrainy spotkał się z ambasadorami krajów członkowskich UE. „Niesłabnące wsparcie naszych sojuszników sprawia, że znajdujemy się w silnej pozycji i jesteśmy gotowi na każdy scenariuszy” – stwierdził w komentarzu do spotkania Kułeba.

 

Minister podkreślił również znaczenie finansowego wsparcia udzielanego Ukrainie przez zagranicznych partnerów. „Bardzo pozytywnym sygnałem dla stabilności gospodarczej i finansowej Ukrainy jest decyzja szeregu partnerów o udzieleniu nam dodatkowej pomocy. W ciągu ostatnich 24 godzin udzielono Ukrainie wsparcia wynoszącego niemal 2 mld dolarów” – powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.

 

„Wszystko to wysyła właściwy sygnał inwestorom, rynkom i zagranicznym partnerom, że Ukraina jest stabilna i bezpieczna dla kontynuowania inwestycji i pracy” – zaznaczył Kułeba.

 

Z Kijowa Jakub Bawołek (PAP)

 

Premier Morawiecki w „Svenska Dagbladet”: Na szyi Europy zaciska się pętla

„Na szyi Europy zaciska się pętla” – to tytuł artykułu premiera Mateusza Morawieckiego opublikowanego we wtorek na łamach szwedzkiego dziennika „Svenska Dagbladet”. Szef polskiego rządu podkreślił, że w obliczu zagrożenia ze strony Rosji potrzebna jest w Europie solidarność i współpraca.

„Władimir Putin cynicznie wykorzystuje słabości i kryzysy Europy” – napisał premier Morawiecki.

 

Zauważył, że „Zachód przez lata chciał wierzyć, że XXI wiek będzie wolny od konfliktów”. „Jednak ostatnie lata dostarczyły dużo dowodów, że agresywna postawa Rosji, między innymi w Gruzji czy na Ukrainie, nie jest iluzją, ale zapowiedzią nowego rozdziału w historii świata zachodniego” – podkreślił.

 

Dodał, że „Rosja po raz kolejny próbuje naruszyć integralność terytorialną Ukrainy. Kwestionowanie granic suwerennego państwa oznacza jedno – zamach na europejską stabilność i bezpieczeństwo”.

 

Przypomniał, że stawką jest nie tylko Ukraina, ale dobrobyt gospodarczy Europy. Ponadto mamy do czynienia z największym kryzysem politycznym po 1989 roku. „Powinniśmy dziś spojrzeć prawdzie w oczy. Rosyjskie zagrożenie dla pokoju narastało latami przy biernej postawie dużej części europejskich sił politycznych. Wielu przywódców nie miało odwagi ani determinacji, by przeciąć nici powiązań biznesowych z Kremlem” – napisał premier.

 

„To pętla, która z czasem zaciskała się wokół europejskiej, a nie moskiewskiej szyi. Decydowanie się na niejasne interesy z reżimem, który nie cofał się przed wojną z mniejszymi państwami, przed zabójstwami politycznymi, przed akcjami służb specjalnych przeprowadzanymi na terytoriach państw członkowskich Unii Europejskiej, trudno nazywać tylko krótkowzrocznością. To świadomy akt politycznego cynizmu” – podkreślił.

 

„Władimir Putin rozgrywa europejskie słabości i kryzysy z cyniczną precyzją. Niestety duża część europejskich elit wyspecjalizowała się w zakładaniu klapek na oczy, chroniących je przed jaskrawością odradzających się rosyjskich ambicji mocarstwowych” – napisał.

 

Szef polskiego rządu dodał, że gazociąg Nord Stream 2 jest dowodem, że taktyka Putina ma swoich zwolenników w Europie. „Wszyscy wiemy o przypadku Gerharda Schroedera, ale to wierzchołek góry lodowej. Wśród wielu europejskich partnerów Gazpromu, Lukoilu, Rosnieftu i spółek budujących Nord Stream 2 znajdziemy byłych premierów, wysokich rangą dyplomatów, prezydenckich doradców oraz ministrów” – zaznaczył.

 

Ponadto premier zwrócił również uwagę, że zwykli Europejczycy będą musieli zapłacić za niewłaściwą politykę wysokimi rachunkami za gaz.

 

Swój tekst Morawiecki zakończył wezwaniem do „solidarności i współpracy całego kontynentu w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Europa oraz jej transatlantyccy partnerzy powinni potraktować wydarzenia na wschodniej granicy Unii Europejskiej jako – być może ostatnie – memento”.

 

Podkreślił, że najskuteczniejszym narzędziem, które Europa wraz z USA może położyć na stole negocjacyjnym to potencjalne sankcje gospodarcze oraz zdecydowane stanowisko względem zablokowania realizacji projektu Nord Stream 2. „To głos nie tylko Polski i krajów Europy Środkowej. W tych ważnych dniach potrzebujemy prawdziwego przywództwa, które odsunie od nas niepokoje i przywróci Europę na drogę bezpieczeństwa i rozwoju” – podsumował.

 

Całostronicowy artykuł premiera Morawieckiego ukazał się w dziale debaty „Svenska Dagbladet”, jednego z dwóch najpoczytniejszych szwedzkich dzienników, zarówno w wersji papierowej, jak w internecie.

 

Tekst premiera jest częścią najnowszej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowanego przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty tej edycji akcji opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl. (PAP)

 

Parlament prosi Putina o uznanie niepodległości wschodnich regionów Ukrainy

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, postanowiła we wtorek zwrócić się do prezydenta Władimira Putina o uznanie niepodległości dwóch wschodnich separatystycznych regionów Ukrainy.

Duma przyjęła większością głosów uchwałę, zgodnie z którą projekt apelu o uznanie niepodległości tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej, zgłoszony przez frakcję Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, zostanie skierowany od razu do szefa państwa.

 

Duma nie przyjęła alternatywnego projektu apelu, według którego miał on być najpierw przekazany resortowi spraw zagranicznych w celu konsultacji.

 

Przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin powiedział, że uchwała „zostanie niezwłocznie podpisana i skierowana do głowy państwa”. Wołodin napisał w komunikatorze Telegram, że Putin zostanie poproszony o uznanie obu regionów za „samodzielne, suwerenne i niepodległe państwa”.

 

„Kijów nie przestrzega mińskich porozumień. Nasi obywatele i rodacy mieszkający w Donbasie potrzebują pomocy i wsparcia” – dodał szef Dumy.

 

Według niego uznanie tych dwóch regionów „stworzy warunki pozwalające zapewnić mieszkańcom republik bezpieczeństwo od zagrożeń zewnętrznych, a także umocnienie pokoju międzynarodowego i stabilności regionalnej zgodnie z celami i zasadami ONZ i rozpocznie proces międzynarodowego uznania obu państw”.

 

Uznanie niepodległości tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej może udaremnić mińskie porozumienie pokojowe, do których przestrzegania Rosja się zobowiązała – pisze agencja Reutera. (PAP)

 

mw/ ap/

 

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520