HomeKultura

Muzealne plany na 2016 rok

Muzealne plany na 2016 rok

“Maria. Mater Misericordiae”, “Renesans na północy Włoch” – to tylko przykłady wystaw planowanych w polskich Muzeach Narodowych w tym roku. Każdej z ekspozycji będzie towarzyszył ciekawy i bogaty program edukacyjny.
Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski przypomina, że miasto to od połowy stycznia
będzie Europejską Stolicą Kultury 2016. Zaznaczył, że choć placówka, którą kieruje nie jest instytucją miejską, to bardzo silnie zaangażowała się w wydarzenie. “Dziś pracujemy nad wielkim przedsięwzięciem wystawienniczym – 25 czerwca otwieramy Pawilon Czterech Kopuł – nowy oddział wrocławskiego Muzeum, w którym będzie pokazywana kolekcja polskiej sztuki współczesnej” – dodał.
Kolejnym wydarzeniem kulturalnym w Polsce w 2016 roku będzie wystawa w krakowskim Muzeum Narodowym
“Maria. Mater Misericordiae”. Katarzyna Bik z tej placówki podkreśla, że ekspozycja będzie miała związek ze Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w Krakowie.
Na wystawie zobaczymy blisko 100 dzieł, głównie ze zbiorów włoskich, których tematem jest Maria Matka Miłosierdzia – między innymi takich twórców jak Donatello, Mantegna, Vasari czy El Greco.
Z kolei na odwiedzających warszawskie Muzeum Narodowe od końca lutego będzie czekać nietypowa wystawa –
ekspozycja przygotowana przez dziecięce zespoły kuratorskie – 60-cioro dzieci w wieku 6-14 lat – mówi Marta Dziewulska z tej placówki.
Każdy z sześciu dziecięcych zespołów kuratorskich tworzy koncepcję jednej sali ekspozycyjnej. Dzieci ustalają
temat wystawy, wybierają w magazynach dzieła, uzyskują opinię konserwatorską o możliwości i warunkach ekspozycji – dodała.
Szczegółowe programy wystaw można znaleźć na stronach internetowych muzeów.

IAR K.P. /pbp

COMMENTS