15.1 C
Chicago
niedziela, 5 maja, 2024

Multimedialne Muzeum św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Warszawie przy ul. Żelaznej 97 można zwiedzać nowo powstałe, multimedialne muzeum świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa metropolity warszawskiego w latach 1862-1883, niezłomnego kapłana, więźnia zesłanego w głąb Rosji na ponad 20 lat, przyjaciela Juliusza Słowackiego.

Nowoczesne, edukacyjne muzeum można bezpłatnie zwiedzać po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu się. Zawiera ono wiele pamiątek po arcybiskupie Zygmuncie Szczęsnym Felińskim. Wystawa stała „Non possumus” wyposażona jest w wiele interaktywnych ekspozycji. Prezentuje ona bogaty dorobek i dzieła tego kapłana. Wśród nich znajdują się „Pamiętniki” autorstwa świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego oraz liczne materiały ukazujące jego wielki patriotyzm.
„Razem z Juliuszem Słowackim w Paryżu pracował nad zjednoczeniem polskiej emigracji” – mówi siostra Teresa Antonietta Frącek, postulatorka w procesie kanonizacyjnym, archiwistka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi i przewodniczka muzeum. Przypomina, że Zygmunt Szczęsny Feliński bardzo przeżył śmierć Juliusza Słowackiego. „Potem postanowił pozostać kapłanem” – dodaje siostra Frącek. Podkreśla, że umiłowanie ojczyzny św. Feliński wyniósł z rodzinnego domu na Wołyniu. „Miłości Boga i ojczyzny nauczył się od matki i ojca” – zaznacza. Siostra Teresa Antonietta Frącek wspomina, że choć Zygmunt Szczęsny Feliński pełnił funkcję arcybiskupa warszawskiego zaledwie 16 miesięcy, archidiecezja warszawska odżyła. Organizował misje i rekolekcje w kościołach, szpitalach, więzieniach oraz wzywał kapłanów do gorliwej pracy i troski o trzeźwość narodu. Przywiązywał wagę do głoszenia katechizacji oraz rozwoju oświaty.
W Muzeum Zygmunta Szczęsnego Felińskiego znajdują się liczne materiały prezentujące przebieg jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego. Na ekspozycji można zobaczyć kapę i mitrę arcybiskupa Felińskiego, w bocznej gablocie eksponowane są między innymi jego ornaty, piuski i różaniec. Prezentowane jest również Pismo Święte, z którym Zygmunt Szczęsny Feliński nie rozstawał się.
Muzeum powstało z inicjatywy przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie Matki Janiny Kierstan.
Zygmunt Szczęsny Feliński był profesorem Akademii Duchownej w Petersburgu, polskim biskupem rzymskokatolickiego, arcybiskupem metropolitą warszawskim w latach 1862-1883, stałym członkiem Rady Stanu Królestwa Polskiego od lutego 1862, więźniem stanu i zesłańcem. Zmarł 17 września 1985 roku w Krakowie w opinii świętości. Zasłynął jako kaznodzieja i spowiednik. Był założycielem w Petersburgu schroniska dla sierot i ubogich oraz zgromadzenia zakonnego Rodzina Maryi. Nazywano go „apostołem, pełnym pokory, nauki i kultury”. Papież Benedykt XVI kanonizował go w październiku 2009 roku.

Magdalena Kowalewska, Fot. AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520