19.8 C
Chicago
niedziela, 28 kwietnia, 2024

MSZ wezwał w trybie pilnym chargé d’affaires Francji w sprawie słów Macrona o Polsce

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w trybie pilnym chargé d’affaires Francji Sylvaina Guiaugué. Podsekretarz stanu w MSZ Marek Magierowski  i- jak czytamy w komunikacie- „wyraził oburzenie rządu RP po aroganckich słowach prezydenta Francji Emmanuela Macrona”.

Podczas wizyty w Bułgarii francuski prezydent powiedział, że Polska „zdecydowała się wystąpić przeciwko Europie w wielu sferach polityki unijnej”. Jak mówił w Warnie Emmanuel Macron, Warszawa nie może przesądzać o kierunku, w którym zmierza kontynent. Według francuskiego prezydenta „Warszawa ryzykuje, że w przyszłości może znaleźć się „na marginesie historii Europy”. Podczas trzydniowej podróży po Europie środkowej i wschodniej prezydent Francji stara się zdobyć poparcie dla zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych.
Jak napisano w komunikacie MSZ, Polska, podobnie jak Francja, jest równoprawnym członkiem UE, posiadającym takie same prawa jak inne państwa członkowskie, z których będzie korzystała dla dobra kraju i swoich obywateli. Marek Magierowski zwrócił uwagę, że dla Polski poszanowanie takich wartości jak demokracja, wolność, mają nadrzędne znaczenie. Zaznaczył, że Polska będzie nadal aktywnie uczestniczyła w kształtowaniu przyszłości UE, zgodnie z zasadami jedności, spójności i solidarności – czytamy w komunikacie.
„W tym kontekście rząd RP sprzeciwia się wszelkim działaniom, które mogą prowadzić do podziałów i osłabienia UE” – podkreślono w komunikacie MSZ.
Ministerstwo odniosło się też do kwestii delegowania pracowników. Wiceminister Marek Magierowski przypomniał, że Polska „wspiera wszelkie działania na rzecz pogłębienia rynku wewnętrznego i wzmacniania konkurencyjności całej UE” oraz „wyraża sprzeciw wobec jakichkolwiek barier stanowiących przeszkodę dla swobody przepływu osób, usług i kapitału.”
Jak napisano w komunikacie, Marek Magierowski wyraził oczekiwanie, że Francja odrzuci język podziałów i rozbijania jedności UE, wyrażając gotowość do współpracy służącej interesom wszystkich państw członkowskich
Według Emmanuela Macrona, obecne przepisy dotyczące delegacji pracowników prowadzą do niesprawiedliwej konkurencji i faworyzują na unijnym rynku pracy zatrudnionych z Europy Środkowo – Wschodniej. Zgodnie z dyrektywą, firmy płacą delegowanym pracownikom składki na świadczenia społeczne w wysokości stawek z krajów ich pochodzenia. Kraje, takie jak Francja, Niemcy i Austria zabiegają o to, aby delegowanie zostało ograniczone do 12 miesięcy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wczesn./komunikat MSZ/mile/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520