HomePOLSKA

Premier Morawiecki: Od 13 czerwca otwieramy granice na państwa Unii Europejskiej

Premier Morawiecki: Od 13 czerwca otwieramy granice na państwa Unii Europejskiej

Polska otworzy granice w nocy z piątku na sobotę. – Od 13 czerwca otwieramy granice na państwa Unii Europejskiej – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Od wtorku 16 czerwca wznowiony zostanie międzynarodowy ruch lotniczy.

 

W nocy z piątku na sobotę Polska zniesie kontrole na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej.

– W niektórych krajach świata, zwłaszcza Ameryka Łacińska, ale też Północna, cały czas jeszcze są duże poziomy zachorowań, ale też zgonów i widać, że ta pandemia tam jeszcze zachowuje się w sposób bardzo, bardzo niepokojący. Dlatego na razie ograniczamy tę decyzję do krajów Unii Europejskiej – wyjaśniał w środę premier Mateusz Morawiecki.

– Od najbliższej soboty 13 czerwca Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. Również obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Polski – czytamy w komunikacie opublikowanym przez kancelarię premiera.

– W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywraca pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Od tego momentu służby obecne na granicy będą prowadziły kontrole wyrywkowo. Dokładnie tak, jak to się odbywało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce –  czytamy na stronie gov.pl.

– Oznacza to, że od soboty 13 czerwca będzie można swobodnie podróżować i przekraczać granice wewnętrzne Unii Europejskiej. Podróżni zyskają na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie będą musieli odbywać kwarantanny. Kraje sąsiadujące z Polską zostały już poinformowane o ruchu Polski. Dzięki temu mają czas na przygotowanie się na zmiany – informuje KPRM.

Granice zewnętrzne UE pozostają jednak zamknięte.

Komisja Europejska rekomendowała, aby znieść kontrole granic wewnętrznych w UE od 15 czerwca 2020 roku. Polska działa w zgodzie z tymi zaleceniami – wyjaśnia rządowy komunikat.

Red. Leszek Rudziński/Jakub Oworuszko PolskaPress AIP

COMMENTS