HomePOLSKA

Morawiecki: Działania rządu pomagają tysiącom firm wyjść z szarej strefy

Morawiecki: Działania rządu pomagają tysiącom firm wyjść z szarej strefy

Wyjście tysięcy podmiotów gospodarczych z szarej strefy, około sto godzin pracy rocznie mniej dla przedsiębiorców i łącznie ponad 5 miliardów oszczędności to – jak mówił premier Mateusz Morawiecki – efekt zmian przeprowadzonych przez rząd w polskiej gospodarce. Szef rządu spotkał się z przedsiębiorcami i pracownikami w Dęborzycach koło Pniew w Wielkopolsce.
Mateusz Morawiecki podkreślał znaczenie zmniejszenia wysokości składki na ZUS dla najmniejszych firm. Jak mówił, mikroprzedsiębiorcy często narzekali, że nie stać ich na zapłacenie ZUS-u, ponieważ składka na ZUS nie była proporcjonalna do wysokości przychodów. “My od stycznia wprowadzamy ZUS proporcjonalny do 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia. W ten sposób wyciągamy z szarej strefy na pewno dziesiątki tysięcy, może nawet setki małych i mikroprzedsiębiorców” – podkreślił premier.
Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że dokonywane zmiany przynoszą przedsiębiorcom wymierne korzyści. Dzięki niższym podatkom i ZUS-owi od przyszłego roku w kieszeniach przedsiębiorców ma zostać 5,3 miliarda złotych.
Nowelizację ustawy o tak zwanym małym ZUS-ie przyjął Senat. Przewiduje ona obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne prawie o połowę, z dotychczasowych ponad 1200 złotych do 660. Nowe regulacje mają objąć ponad 170 tysięcy przedsiębiorców, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają dwóch i pół minimalnych wynagrodzeń.
Obecnie przedsiębiorca, którego miesięczne przychody wynoszą tyle, ile minimalne wynagrodzenie, odprowadza co miesiąc ponad 1200 złotych, co stanowi ponad połowę jego przychodu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVP Info & wcześn./jl/dyd/mt

COMMENTS