-0.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Ostatnie przedwakacyjne posiedzenie Senatu: Wybory, ZUS i kary dla senatorów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Podczas ostatniego posiedzenia przed wakacjami Senat przyjął między innymi, zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, nowelizację o małym ZUS-ie i zmiany w sposobie karania senatorów.
Nowelizacja autorstwa PiS zmiany w ordynacji wyborczej do PE zakłada, że w przyszłorocznych wyborach w każdym okręgu Polacy wybiorą co najmniej trzech europosłów. Dotychczasowe regulacje nie precyzowały minimalnej liczby mandatów do zdobycia w danym okręgu. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski uważa, że nowa ordynacja będzie „bardziej sprawiedliwa” dla poszczególnych regionów. Dotychczasowe regulacje nie precyzowały minimalnej liczby mandatów do zdobycia w każdym z okręgów. Według Stanisława Karczewskiego, nowe przepisy będą korzystniejsze dla mieszkańców danych regionów i zwiększą szansę na to, że osoba na którą dany wyborca odda głoś zostanie wybrana do europarlamentu. Stanisław Karczewski dodał, że niewykluczone, iż Prawo i Sprawiedliwość straci na nowej ordynacji.
Według Platformy Obywatelskiej, która chciała odrzucenia zmian, nowa ordynacja to zaprzeczenie proporcjonalności wyborów i pluralizmu wśród polskich europosłów. Zdaniem senatora PO Bogdana Klicha, PiS ustanawia ordynację wyłącznie ze względu na własne interesy. „To jest myślenie, że modyfikacja ordynacji wynika z wąsko pojmowanego interesu partyjnego, podczas gdy tu chodzi o interes publiczny, całego kraju. Nie można przedkładać interesu partyjnego, tak jak robi PiS, nad interes publiczny, bo w ten sposób robi się prywata” – powiedział polityk PO.
Nowelizacja przepisów o tak zwanym małym ZUS-ie obniża składki na ubezpieczenie społeczne dla małych przedsiębiorców. Ze zmian ma skorzystać ponad 173 tysiące jednoosobowych firm, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają dwóch i pół minimalnych wynagrodzeń. „Ustawa ma z założenia wesprzeć przedsiębiorców o niskich przychodach, m.in. prowadzących działalność sezonową” – przekonywali w trakcie wczorajszej debaty na ten temat senatorowie PiS.
Obecnie przedsiębiorca, którego miesięczne przychody wynoszą tyle, ile minimalne wynagrodzenie, odprowadza co miesiąc ponad 1200 złotych, co stanowi ponad połowę jego przychodu. Po wejściu w życie nowych przepisów, będzie płacił niecałe 660 złotych.
Stanisław Karczewski podkreślił, że jest to ukłon w stronę drobnych przedsiębiorców, którzy od lat sygnalizowali problem ze zbyt wysokimi stawkami na ubezpieczenie społeczne w sytuacji, gdy taki przedsiębiorca mało zarabia. Podkreślił, że na każdym spotkaniu z wyborcami podnoszony był przez nich temat wysokiej składki ZUS. Stanisław Karczewski powiedział, że nowe rozwiązania ograniczą także tak zwaną szarą strefę.
Część senatorów wyrażała jednak obawy. Zastrzeżenia mają senatorowie Platformy, którzy wskazywali podczas wczorajszej debaty, że zmniejszenie składek na ZUS może zachwiać systemem emerytalnym.
Zmiany w sposobie karania senatorów przewidują między innymi poszerzenie katalogu zachowań, za które marszałek Senatu będzie mógł ukarać senatorów obniżeniem uposażenia bądź diety lub utratą prawa do jej otrzymywania. Stanisław Karczewski przekonuje, że zmieniony regulamin izby nie będzie „kagańcem na opozycję”.
Stanisław Karczewski zapewnił, że zmieniony regulamin nie będzie narzędziem do karania opozycyjnych senatorów.
Według PO, która chciała odrzucenia projektu, zmiany mogą prowadzić do ograniczenia ekspresji wypowiedzi senatorów. Natomiast PiS podkreśla, że zmiany to dostosowanie przepisów senackich do Regulaminu Sejmu.
Zgodnie z projektem senator będzie musiał liczyć się z karami za „rażące” naruszenie porządku albo spokoju na terenie w zarządzie Kancelarii Sejmu lub Senatu. Kolejne przesłanki to „rażące” naruszanie przepisów odpowiednich regulaminów, uniemożliwianie prac Senatu lub jego organów oraz naruszenie swoim zachowaniu powagi Senatu na posiedzeniach izby lub jej organów.
Zgodnie z regulaminem Senatu, marszałek może obniżyć uposażenie i dietę senatora maksymalnie o połowę na okres nie dłuższy niż 3 miesiące albo zarządzić utratę prawa senatora do diety parlamentarnej. Ukarany senator będzie mógł zaskarżyć decyzję marszałka do Prezydium Senatu.
Podczas ostatniego przed wakacjami posiedzenia Senat odrzucił także prezydencki wniosek o przeprowadzenie referendum konstytucyjnego oraz przyjął nowelizację ustaw o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/K. Darmoros & A. Drążkiewicz/dwi/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520