22.4 C
Chicago
niedziela, 23 czerwca, 2024

Moje spotkanie z Dr. Andrzejem Dudą, bylem Podsekretarzem Stanu, teraz Prezydentem RP

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Moje spotkanie z Dr. Andrzejem Dudą, bylem Podsekretarzem Stanu, teraz Prezydentem RP. Kilka refleksji z przeszlosci. 

CHICAGO: Dr. Andrzej Duda zostanie zaprzysiężony na Prezydenta RP w dniu 6 sierpnia, 2015 roku. Zostanie także Naczelnym Dowódcą Polskich Sił Zbrojnych.

Miałem przyjemność poznać Dr. Andrzeja Dudę w 2008 roku na rozpoczęciu Roku Akademickiego na Politechnice Opolskiej. Była to szczególna uroczystość z udziałem kilku zagranicznych delegacji z: USA, Chin, Portugalii.

Dr. Andrzej Duda reprezentował Kancelarię ówczesnego Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego. Był wtedy Podsekretarzem Stanu odpowiedzialnym za sprawy prawne w Kancelarii Prezydenta.

Na rozpoczęcie roku akademickiego przybyła do Opola 10. osobowa delegacja Illinois State University, byłem częścią tej delegacji. Pomogłem opolskiej uczelni w nawiązaniu współpracy z amerykańską uczelnią. W tym samym rozpoczęciu roku akademickiego uczestniczyła delegacja z Politechniki w Pekinie. Była tam także delegacja z Portugalii, wielu oficjalnych gości. Jednym z głównych mówców oprócz rektora Illinois State University był Ambasador Chin w Polsce.

Dr. Andrzej Duda powitał władze uczelni, studentów, zagranicznych gości i uczestników w imieniu Prezydenta RP. Zrobił to to bardzo rzeczowo, w bardzo wyważony sposób, prezentując klasę odpowiednia funkcji Kancelarii Prezydenta RP. Zrobiło to duże wrażenie na wielu osobach, także i na mnie.

Rozmawialiśmy potem krótko po oficjalnej inauguracji roku akademickiego, w trakcie przerwy obiadowej, a przed moim wykładem o „Polonii Amerykańskiej i przygotowaniach do wyborów prezydenckich w USA”. Opowiedziałem mu krótko o genezie nawiązania współpracy pomiędzy Politechniką Opolską a Ilinois State University, przedstawiłem niektórych uczestników delegacji. Zostałem poproszony przez stronę polska o pomoc w poszukiwaniu amerykańskiego partnera akademickiego. Jedna z podstaw na jakiej sie oparłem było porozumienie podpisane w 2007 roku pomiędzy ówczesnym Prezydentem RP-s.p. Lechem Kaczyńskim i gubernatorem stanu Illinois – Rodem Blagojevichem. Porozumienie to zostało podpisane w 2007 roku w czasie wizyty polskiego Prezydenta w Illinois.

Z Dr. Dudą mówilem o tym, iż ISU to najstarsza uczelnia stanowa w Illinois, ktorej dokumenty prawne podpisywal prawnik Abraham Lincoln, późniejszy legendarny Prezydent Stanów Zjednoczonych.

Rozmawialiśmy wówczas z Dr. Dudą troche o wyborach prezydenckich w USA w 2008 roku. Byl to październik, dwa tygodnie przed wyborami w USA. Studenci i wykładowcy Politechniki Opolskiej wykazali ogromne zainteresowanie tym tematem. Sala wykładowa była w pełni wypełniona. Powiedzialem wówczas przy wielu okazjach, że głosy Polonii amerykańskiej są po obu stronach politycznego spektrum, jednak większość Polaków mieszkających w Chicago będzie zapewne popierać Sen. Baracka Obamę, który reprezentował Illinois w Senacie USA. Wybory w listopadzie 2008 roku potwierdziły moje przewidywania.

Amerykańskiej delegacji Illinois State University przewodniczył czarnoskóry Dr. Bowman. Jeżeli prezydentem uczelni mógł być czarnoskóry prezydent, to dlaczego prezydentem kraju nie mółby zostać także czarnoskóry prezydent?

Z dr. Duda łatwo nawiązaliśmy rozmowę o Krakowie. Jego życie było związane z Krakowem. On urodził sie, kończyl szkołę podstawową, potem słynną krakowską 2. – jako szkole srednia, potem ukonczyl prawo na Uniwersytecie Jagiellonskim w Krakowie. Ja spędziłem 5. wspaniałych lat na studiach w Krakowie. Tam ukończyłem historię na Akademii Pedagogicznej. Jako studenci mieliśmy praktyki w słynnych szkołach śrenich 2. i 5. Ja miałem praktykę w 5, której studenci wtedy wygrywali w różnych konkursach historycznych, w dziedzinie sztuki.

Andrzej Duda ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a potem zrobił doktorat w dziedzinie prawa. Warto tutaj przypomnieć Czytelnikom w Stanach Zjednoczonych, że Uniwersytet Jagiellonski jest najstarszą uczelnią w Europie Środkowej. Został założony w 1364 roku. Tam studiował min Mikołaj Kopernik, którego pomnik stoi przy Chicagowskim Planetarium.

Dr. Duda pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, potem jak doradca prawny w Warszawie, był też Vice Ministrem Sprawiedliwości, Europosłem.

Jeżeli Prezydent Obama zaprosi Dr. Andrzeja Dude już jako Prezydenta Polski do Białego Domu, to będzie miał jako rozmowcę kompetentnego przywódcę, równie błyskotliwego prawnika, posiadającego ogromną wiedzę o sprawach Polski, Europy i otwartego na rozmowy o sprawach transatlantyckich.

Jeżeli Prezydent Duda przyjedzie po zaprzysiężeniu do Chicago, to będzie się mógł poczuć się niemal jak u siebie w domu. 90 % spośród głosujących Polaków w Chicago oddało głos na niego w czasie ostatnich wyborów prezydenckich.

Dr. Duda będzie witany owacyjnie, tak jak śp Prezydent Lech Kaczyński w czasie jego chicagowskich wizyt. Uczestniczyłem wtedy w większości z tych spotkań i wciąż mam je świeżo w pamięci.

Jeżeli Prezydent Duda przyjedzie do Chicago, to jestem przekonany, że może także dojsc do spotkania z burmistrzem Rahmem Emanuelem. Burmistrz Chicago jest unikalnym wśród amerykańskich burmistrzów. Pełnił dwukrotnie odpowiedzialne funkcję w administracji Prezydenta Billa Clintona, był Szefem Kancelarii w gabinecie Prezydenta Obamy. Kilkakrotnie jako Kongresman był wśród inicjatorów włączenia Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Zna więc dobrze niektóre sprawy polskie.
Chicago jest dla Warszawy Miastem Siostrzanym. Te dwa miasta jako pierwsze podpisały umowę o współpracy siostrzanej, jeszcze za burmistrza R. Daleyego, Seniora, w 1960 roku.

Stan Illinois jest jedynym stanem w USA, którego Gwardia Narodowa współpracuje od ponad 20. lat z polskimi siłami zbrojnymi. Prezydent Duda będzie dowódcą polskich sił zbrojnych i będzie chciał zapewne omówic sprawy na tym polu z gubernatorem stanu Illinois, Brucem Raunerem, który dowodzi Gwardią Narodową w czasie pokoju. Ważnymi partnerami dla Prezydenta RP w czasie amerykańskich rozmów mogą być także Senatorzy Mark Kirk i Richard Durbin, ktorzy wiele zrobili dla spraw polskich.
Koniecznym jest tutaj podkreślenie roli poprzednich prezydentów Polski, także i obecnego Bronisława Komorowskiego w kontaktach z władzami USA. Prezydentura i poityka zagraniczna RP wymaga roztropności w budowaniu trwalych więzów.

Dr. Andrzej Duda jest w mojej ocenie jako obserwatora z amerykańskiej perspektywy dobrze przygotowany merytorycznie do pełnienia roli Prezydenta, do zajmowania zrównoważonego stanowiska w wielu sprawach międzynarodowych. Zyczymy mu powodzenia w nowej roli. Prezydentura jest także wielkim testem dla każdego przywódcy.

Życzymy Dr. Andrzejowi Dudzie, nowemu Prezydentowi RP, aby jak najlepiej mógł wykonywać funkcję Prezydenta RP i być Prezydentem wszystkich Polaków, tych w Polsce i tych poza granicami kraju.

@ Andrzej Mikołajczyk


Photo archiwalne z 2008 roku: Dr. Kasia Stadnik, Illinois State University; prof. Sam Catanzaro, Dziekan na ISU; A. Mikołajczyk; Rektor Jerzy Skubis and Dr. Andrzej Duda, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Dr. Andrzej Duda jest Prezydentem RP od 6 sierpnia, 2015 roku.

Ponizej jest link do artykulu po angielsku o podpisaniu umowy miedzy uczelniami.

 Agreement between Polish and American University

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520