25.7 C
Chicago
sobota, 27 kwietnia, 2024

Mniejszość niemiecka liczy na większe wsparcie od rządu Tuska

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rozwój jakości nauki języka niemieckiego jako ojczystego, finansowanie organizacji mniejszości niemieckiej, ustanowienie stałej obecności mniejszości w centrum politycznym kraju – to główne postulaty Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK).

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, dokonując podsumowania 33 lat od podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, przygotował stanowisko w sprawie dalszego wspierania mniejszości niemieckiej w Polsce. Jak przekazało biuro prasowe ZNSSK, dokument został wysłany do Premiera RP oraz Kanclerza RFN.

Jak powiedział Rafał Bartek, przewodniczący ZNSSK: „Po wyborach parlamentarnych w Polsce z 2023 roku widzimy w polskiej, ale także niemieckiej polityce możliwość nowego otwarcia na tematy polsko-niemieckie. My skupiamy się na kwestii społeczności mniejszości niemieckiej w Polsce, która przez ostatnie dwa lata borykała się z tematem dyskryminacji językowej dzieci. Przed nami kolejne wyzwania i tematy, które wymagają wsparcia. (…) Wciąż musimy zabiegać o podniesienie jakości nauczania języka niemieckiego jako mniejszości. Stanowisko porusza również wiele innych kwestii, w tym m.in. temat reprezentacji mniejszości niemieckiej na poziomie politycznym, obecności w mediach”.
Zdaniem ZNSSK, rozmowy na temat postulatów mniejszości niemieckiej w Polsce powinny być rozpatrywane na poziomie rządów: Polski i Niemiec, gdyż dotyczą one m.in. finansowania instytucjonalnego i długoterminowego organizacji mniejszości, poszerzenia wystaw na temat losów i działalności Niemców w Polsce, zapewnienia odpowiedniego przedstawicielstwa politycznego mniejszości oraz dalszego wsparcia rozwoju mediów tej grupy narodowościowej.
Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce z siedzibą w Opolu jest organizacją zrzeszającą wszystkie organizacje mniejszości niemieckiej w Polsce. Reprezentuje także mniejszość niemiecką w politycznych kontaktach zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. (PAP)

 

autor: Marek Szczepanik

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520