HomePOLSKA

Minister zdrowia: leki, których brakowało, są już w Polsce

Minister zdrowia: leki, których brakowało, są już w Polsce

Minister zdrowia zapewnił, że leki, których dotychczas brakowało – na przykład te na schorzenia tarczycy – są już w Polsce i niedługo będą przekazywane z hurtowni do aptek. Łukasz Szumowski dodał, że resort podjął stosowne kroki, by rozwiązać problem braku farmaceutyków w aptekach, na przykład jest w stałym kontakcie z firmami, które produkują leki. Minister przypomniał, oprócz lekarstw na tarczycę pacjenci najczęściej nie mogli dostać środków na schorzenia cukrzycowe.

Wczoraj Główny Inspektor Farmaceutyczny Paweł Piotrowski poinformował, że problemy z dostępnością dotyczą około 300 lekarstw.

W poniedziałek ruszy bezpłatna infolinia, w ramach której pracownicy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i Narodowego Funduszu Zdrowia będą informować pacjentów o dostępności leków lub ich zamienników. Zapewnił, że sytuacja jest monitorowana.

Na briefingu prasowym resortu zdrowia głos zabrał też Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, który zapewnił, że program szczepień ochronnych u dzieci jest w pełni realizowany. Dodał, że wszystkie dzieci będą zaszczepione w terminie. “Wszystkie zalecane szczepionki są dostępne w aptekach” – powiedział minister Pinkas.

W okresie wakacyjno-urlopowym – jak uczulił Jarosław Pinkas – warto sprawdzić, czy w kraju, do którego wjeżdżamy, powinniśmy być zaszczepieni. Dotyczy to zwłaszcza krajów tropikalnych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./Joanna Stankiewicz/Łuk./hm/sjoCOMMENTS