Warszawa: Odpoczynek na asfalcie… Plac Bankowy nie dla samochodów. Są za to… leżaki, drzewa i kwiaty

Warszawa: Odpoczynek na asfalcie… Plac Bankowy nie dla samochodów. Są za to… leżaki, drzewa i kwiaty

Plac Bankowy zamknięty dla samochodów. Ratusz robi eksperyment, a zamiast pojazdów ustawia drzewa w donicach, kwiaty i ławki. Ma być przyjemnie i bez spalin. Na razie tylko na wakacje.

Od soboty (6 lipca) samochody nie mają wjazdu na Plac Bankowy. Wielki parking tuż przed urzędem zamieni się w zielony plac. Urzędnicy, na razie tylko na wakacje, tworzą tam zieloną oazę. Na miejscu praca wre. Zamiast równo zaparkowanych samochodów na Bankowym zaczynają się pojawiać drzewa w donicach, rośliny oraz ławeczki. Pojawił się też pawilon, w którym zostanie uruchomiona kawiarnia. Na miejscu Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego organizować będzie także różnego rodzaju wydarzenia.

 

Zielona strefa wystartuje 12 lipca i będzie czynna do 1 września. Potem plac znów zamieni się w parking. Nie wszystko pójdzie na marne. Ratusz na Placu Bankowym przeprowadza eksperyment. Chce, by zamiast betonu i spalin, było miejsce dla mieszkańców. Jeżeli sąsiadom ratusza spodoba się ten pomysł niewykluczone, że Bankowy stanie się wreszcie „placem”, a nie parkingiem.

 

– To pewnego rodzaju test dla przestrzeni. W momencie, gdy poznamy opinię Warszawiaków, podejmiemy decyzję o ewentualnym kontynuowaniu tego typu rozwiązań w przyszłości – mówi nam Tomasz Demiańczuk ze sztabu prasowego ratusza. W ratuszu przyznają, że zmiany mogą dotknąć także inne miejsca. Poligonem doświadczalnym, poza Bankowym, jest także Ząbkowska, która przez wakacje została w części wyłączona z ruchu (trwa tam festiwal “Otwarta Ząbkowska”).

 

Trzy lata temu przez weekend podobną metamorfozę co Bankowy przeszedł Plac Teatralny. Tamta zmiana przypadła do gustu mieszkańcom. Miejmy nadzieję, że i tym razem pozytywnie zareagują na zieloną wyspę w centrum Warszawy. Być może dzięki temu stołeczne place przestaną być wielkimi parkingami.

 

 

 

AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0