HomeŚwiat

Mieszkańcy opuszczają ostatnie niepodległe miasto w Syrii

Mieszkańcy opuszczają ostatnie niepodległe miasto w Syrii

Setki ludzi opuszczają Homs, miasto w ostatnim regionie w kraju w pełni należącym do partyzantów. To wynik porozumienia przeciwnicy rządów Baszara al-Assada z rządem – donoszą organizacje monitorujące trwającą od dwóch lat wojnę domową.

Założone przez Brytyjczyków Syryjskie Obserwatorium praw Człowieka poinformowało, że pierwsze transporty mieszkańców miasta obleganego przez długie miesiące przez siły rządowe, już odjechały z jego zachodniej części. W środę spodziewany jest wyjazd 750 ludzi z niemal doszczętnie zniszczonego Homsu. – Liczba ta zawiera cywilów, gdzie pierwszeństwo mają kobiety dzieci i osoby ranne, ale również tych, którzy do tej pory prowadzili działalność zbrojną – powiedział szef organizacji monitorującej konflikt, Rami Abdulrahman, powołując się na miejscowe źródła. Wykonania warunków wzajemnej umowy między walczącymi dotychczas stronami konfliktu mają dopilnować przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dyplomaci są zdania, że lokalne porozumienia między zwaśnionymi stronami to najlepsza droga, by zaprowadzić pokój w całym kraju, ogarniętym konfliktem od niemal pięciu lat.

W wyniku porozumienia między rządem a rebeliantami prowincja Waer, w której leży miasto Homs, otrzymała w zeszłym tygodniu pomoc humanitarną. Ugoda poprzedza wprowadzenie osobnego planu pomocy i wstrzymania walk w okolicach stolicy kraju, Damaszku. Pod koniec września Iran i Turcja, wspierające przeciwne strony konfliktu, doprowadziły do zawarcia lokalnych zawieszeń broni w mieście Zabadani, niedaleko libańskiej granicy, oraz w dwóch wioskach w leżącej na północnym zachodzie kraju prowincji Idlib.

COMMENTS