Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii: 15 milionów Polaków ma różnego rodzaju alergie

Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii: 15 milionów Polaków ma różnego rodzaju alergie

Ponad 15 milionów Polaków ma różnego rodzaju alergie. Najczęstszym schorzeniem jest alergiczny nieżyt nosa, na który cierpi prawie 9 milionów osób.

 

Typowe objawy to wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, uczucie zatkania, świąd nosa, kichanie i zaczerwienienie spojówek. Alergiczny nieżyt nosa znacząco obniża jakości życia i nieleczony może być przyczyną groźnych powikłań – wyjaśnia doktor Piotr Rapiejko z kliniki Otolaryngologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Najczęściej dochodzi do infekcji uszu i zatok, ponieważ zatkany nos może być przyczyną zamknięcia trąbek słuchowych i powstania procesu zapalnego. Poza tym oddychając przez usta pomijamy naturalny filtr i suche powietrze wchodząc do gardła wysusza błonę śluzową, która przestaje być ochroną dla wirusów i bakterii – dodaje doktor Rapiejko.
Alergolog profesor Jerzy Kruszewski z Wojskowego Instytutu Medycznego podkreśla, że alergie, w tym alergiczny nieżyt nosa kilkukrotnie zwiększają ryzyko wystąpienia astmy – jednej z najczęstszych chorób układu oddechowego. Alergolog lecząc atopie stara się nie dopuścić do astmy lub opóźnić jej wystąpienie – dodaje profesor.
Według szacunków ekspertów Polsce na astmę choruje około 4 milionów osób, prawie połowa nie zdaje sobie z tego sprawy. Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii.

IAR Joanna Stankiewicz/skCOMMENTS

WORDPRESS: 0