HomePOLSKAWarmińsko-Mazurskie

Czy na Mazurach znajdą Bursztynową Komnatę?

Czy na Mazurach znajdą Bursztynową Komnatę?

Historyczny hit czy kolejny chwyt marketingowy? Gmina Węgorzewo może spodziewać się najazdu turystów.

Sieć rozgrzała wiadomość, że w kompleksie bunkrów “Mamerki – miasto Brygidy” niedaleko pozostałości po Wielkim Kanale Mazurskim doszło do odnalezienia fragmentów Bursztynowej Komnaty. Szykuje się mazurski “Złoty Pociąg”? Zobacz galerię miejsc, gdzie hipotetycznie ma się znajdować Bursztynowa Komnata. Wśród nich znajduje się m.in. Zamek Książ oraz Szyb Zachodni kopalni Miechowice.

– Dlaczego w naszym muzeum znalazł się fragment repliki Bursztynowej Komnaty? Otóż z relacji okolicznych mieszkańców wiemy, że Erich Koch, były gauleiter Prus Wschodnich, był przewożony z więzienia w Barczewie do Mamerek, gdzie wskazał miejsce ukrycia skarbu. Polscy saperzy bezskutecznie wysadzali fundament bunkra nr 31, aby dostać się do wskazanej przez Kocha skrytki. Skarbu nigdy nie odnaleziono – tłumaczą przedstawiciele kompleksu, który częściowo został udostępniony do zwiedzania.

Informacja o odkryciu nietypowego pomieszczenia poszły jednak “w świat”. Dokonano tego dzięki georadarowi. Odczyt wykazał, że w jednym z obiektów znajduje się zamurowane pomieszczenie o wymiarach 2-3 metry. Za pomocą specjalnej kamery pasjonaci zamierzają zobaczyć, co znajduje się w środku. Według zarządcy kompleksu bunkrów na pewno jest tam coś cennego – wspomniana bursztynowa komnata albo zrabowane dzieła sztuki. Mazury to tylko jedno, kolejne z miejsc, gdzie zdaniem miłośników tajemnic Drugiej Wojny Światowej mogą znajdować się pozostałości Bursztynowej Komnaty.

Tak naprawdę plotki mówią m.in. o alpejskim jeziorze, pałacach w Książu czy Dzikowie, czeskim miasteczku, kopalni Miechowice na granicy Bytomia i Zabrza, okmpleksie w Walimiu czy nawet Argentynie, gdzie miało uciec sporo hitlerowskich dygnitarzy.

COMMENTS