6.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Marsz Niepodległości przeszedł ulicami Warszawy. A jak obchodzono Święto Niepodległości w innych miejscach Polski?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Uczestnicy Marszu Niepodległości przeszli ulicami Warszawy. Trasa przemarszu wiodła z Ronda Dmowskiego, mostem Poniatowskiego na Błonia w okolicy Stadionu Narodowego. Przed wyruszeniem uczestnicy zmówili modlitwę oraz śpiewali pieśni patriotyczne. Wiele osób biorących udział w marszu miało ze sobą biało-czerwone flagi, niektórzy odpalali świece dymne.

Policja rozwiązała spontaniczne zgromadzenie na trasie Marszu Niepodległości – na Rondzie de Gaulle’a, gdzie zebrało się kilkudziesięciu kontrmanifestantów. Jak podała stołeczna policja na twitterze, rozwiązanie zgromadzenia nastąpiło z uwagi na fakt, że jego przebieg powodował poważne zagrożenie bezpieczeństwa. Po licznych wezwaniach do opuszczenia ronda, uczestników spontanicznego zgromadzenia usunięto z trasy marszu.

 

*

Obchody Święta Niepodległości w różnych miejscach Polski

 

Mieszkańcy wielu regionów kraju świętują 101. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Polacy wspólnie śpiewali hymn, uczestniczyli w marszach i biegach niepodległościowych.
Uroczystości w Krakowie rozpoczęły się od złożenia wieńców przy Pomniku Polski Walczącej i mszą święta w Katedrze na Wawelu. Mszy za ojczyznę przewodniczył metropolita krakowski – arcybiskup Marek Jędraszewski. W czasie kazania przypominał drogę Polski do odzyskania niepodległości i podkreślał, że wolność została przywrócona dzięki dążeniom wielu pokoleń Polaków. Podkreślił, że tym pokoleniom należy się wdzięczność za wiarę w Boga, poświęcenie, patriotyzm i przelaną za Polskę krew.
Następnie przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, parlamentarzyści, poczty sztandarowe i grupy rekonstrukcyjne, łącznie kilka tysięcy osób przeszło z Wawelu Drogą Królewską przed Grób Nieznanego Żołnierza. W południe uczestnicy pochodu włączyli się w akcję „Niepodległa do hymnu” i odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Oficjalne uroczystości zakończyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Matejki.
W Lublinie świętowano na Placu Zamkowym. Obok części oficjalnej i defilady służb mundurowych oraz grup rekonstrukcyjnych, przygotowano piknik wojskowy oraz wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych.
W wystąpieniu wojewoda lubelski Przemysław Czarnek mówił o wartościach, które są związane z wolnością. „Niepodległość to płaszczyzna wolności. Niepodległość Polski to jest przestrzeń dla wolności Polaków” – powiedział wojewoda Czarnek. Podkreślił, że tę przestrzeń możemy i powinniśmy wypełniać polskością: ojczystym językiem, kulturą i zwyczajami.
Cytując wystąpienie Jana Pawła II w Organizacji Narodów Zjednoczonych, wojewoda lubelski mówił także o współczesnych zagrożeniach wolności. „Wolność to nie jest czynienie wszystkiego, na co się ma ochotę. Wolność nie może być oderwana od prawdy o człowieku” – dodał wojewoda Przemysław Czarnek.
W Lublinie można było spotkać także grupy osób z planszami i kartkami zawierającymi zadania. Jest to element Niepodległościowej Gry Miejskiej, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Biorą w niej udział przede wszystkim harcerze i uczniowie.
W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w Rzeszowie odsłonięto pomnik Józefa Piłsudskiego. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele farnym. „Marszałek powinien być wzorem dla każdego Polaka” – powiedział w homilii ksiądz Sławomir Zych. Podkreślił, że Józef Piłsudski wszystko, co miał, oddał Polsce.
Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Wolności, gdzie odsłonięto monument przedstawiający marszałka na Kasztance. „Pomnik jest darem dla miasta” – powiedział Prezes Komitetu Budowy Pomnika Dariusz Zięba.
W Katowicach odbyła się uroczysta defilada, w której brali udział śląscy ułani na koniach, różne formacje wojskowe i policyjne. Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego zorganizowano apel i złożono kwiaty.
„Na co dzień niezbyt często myślimy o tym, że mieszkamy w wolnym kraju. Naszym obowiązkiem jest przypominać o tym zwłaszcza młodemu pokoleniu” – zaznaczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Podkreślił, że młodszym pokoleniom należy przypominać, komu zawdzięczają dzisiejszą wolność.
Jak zaznaczył marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, rocznica odzyskania niepodległości w regionie pięknie łączy się z rocznicą powstań śląskich.
W uroczystości licznie udział wzięli także mieszkańcy regionu, którzy podkreślali, że to ważne dla nich święto.
Zebrani przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Katowicach, wspólnie z młodzieżą szkolną odśpiewali hymn państwowy, a żołnierze oddali salwę honorową. Potem odbył się także pokaz sprzętu i wyposażenia służb mundurowych oraz medycznych.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Częstochowie rozpoczęły się mszą świętą w Archikatedrze Świętej Rodziny. Eucharystii za ojczyznę przewodniczył metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo. W homilii przypominał jak ważna jest pamięć o dokonaniach przeszłych pokoleń Polaków, która powinna być ciągle żywa. Zaznaczył, że w duchu wdzięczności wspominamy nasze dzieje i tych ludzi, którzy walczyli o wolność i niepodległość. Arcybiskup Wacław Depo podkreślił, że naród, który zapomina o swojej historii staje się narodem „bez przyszłości i twarzy”. Arcybiskup Depo wskazał na odpowiedzialność i prawdę jako fundament Ojczyzny. Podkreślił, że jako Polacy jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość.
Metropolita częstochowski przypomniał także o wartościach, na których winien być budowany patriotyzm. Zaznaczył, że prawdziwego patriotyzmu nie zbudujemy bez wiary w Boga i wiary w życie wieczne.
Po mszy świętej jak co roku środowiska prawicowe przemaszerowały Aleja Najświętszej Maryi Panny do Grobu Nieznanego Żołnierza. Oddano hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemi i błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce przy miejscach poświęconych ich pamięci. Urząd Miasta Częstochowy zaprosił mieszkańców do świętowania niepodległości w godziny popołudniowych, na centralny plac miasta im. Władysława Biegańskiego.
Mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawiono w miejscowości Chyszówki w Przełęczy imienia Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w powiecie limanowskim. Uczestnicy uroczystości wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu strażackich orkiestr dętych. Potem wspólnie odśpiewano hymn.
W czasie homilii ksiądz Piotr Fryzowicz mówił, że wolność nie jest nikomu dana raz na zawsze. Trzeba ją pielęgnować i o nią dbać. Jak powiedział duchowny, wyrazem patriotyzmu, czyli miłości do Ojczyzny, jest okazywanie szacunku symbolom narodowym oraz sumienne wywiązywanie się ze swoich obywatelskich obowiązków.
W uroczystościach na przełęczy Rydza – Śmigłego wzięła udział dr Wanda Półtawska, obrończyni życia i bliska współpracownik Świętego Jana Pawła II. Związana z górami od dzieciństwa ma do nich wielki sentyment. Przedwojenna harcerka, więźniarka Ravensbruck, działaczka społeczna i lekarka przez całe życie kierowała się zasadą „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Jej wielkim pragnieniem jest, by te zasadę przyjęły także kolejne pokolenia.
W Łomży obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się od uczczenia pamięci tych, którzy o nią walczyli. Delegacje z wiązankami odwiedziły na łomżyńskim cmentarzu między innymi groby żołnierzy z 1920 roku, a także odbudowany pomnik Franciszka Gibesa. Ten 41-letni bojownik Polskiej Organizacji Wojskowej, z zawodu mistrz ceglarstwa, zginął w Łomży podczas akcji rozbrajania Niemców 11 listopada 1918 roku – przypomniał historyk Sławomir Zgrzywa.
Franciszek Gibes miał uroczysty pogrzeb wspólnie z pięcioma bojownikami, którzy polegli w akcjach zbrojnych pierwszego dnia niepodległości. Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Walecznych i awansowany do stopnia sierżanta.
Kwiaty złożono w Łomży także pod tablicą na tak zwanym Domku Pastora, która upamiętnia pobyt w tym mieście Józefa Piłsudskiego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi/mt

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520