HomeDolnośląskie

Marsz Polski Niepodległej we Wrocławiu rozwiązany przez prezydenta Dutkiewicza, trzy osoby poszkodowane

Marsz Polski Niepodległej we Wrocławiu rozwiązany przez prezydenta Dutkiewicza, trzy osoby poszkodowane

Trzy osoby, w tym policjant, zostały niegroźnie ranne podczas marszu narodowców we Wrocławiu. “Rzucono w nich butelkami” – powiedział IAR aspirant sztabowy Paweł Petrykowski, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu. Obrażenia poszkodowanych nie są groźne, udzielono im pomocy medycznej.

Prezydent miasta Rafał Dutkiewicz zdecydował o rozwiązaniu marszu.
Paweł Petrykowski zastrzegł, że funkcjonariusze cały czas czuwali nad bezpieczeństwem uczestników marszu, w którym uczestniczyło – według najnowszych szacunków policji – ponad 9 tysięcy osób. “Cały przebieg zgromadzenia odbył się bez zbiorowego zakłócenia ładu i porządku, nie doszło też do bezpośredniej konfrontacji między różnymi grupami” – powiedział Paweł Petrykowski.
Niebezpiecznie zrobiło się, kiedy pochód doszedł do miejsca, gdzie zgromadzali się kontrmanifestanci, m.in. Obywatele RP i środowiska antyfaszystowskie. Gdy pochód narodowców przechodził obok kontrmanifestacji, rzucano butelki, petardy i race. Marsz został rozwiązany na samym końcu, na wrocławskim Rynku podczas przemówień m.in. Jacka Międlara i Piotra Rybaka, ukaranego w ubiegłym roku trzema miesiącami więzienia za spalenie na wrocławskim rynku kukły symbolizującej Żyda.
Policja zatrzymała sześć osób podejrzanych o propagowanie zakazanych treści. Osoby miały nieść flagi z takimi treściami.
O rozwiązaniu marszu we Wrocławiu już w czasie jego trwania zdecydował prezydent miasta, Rafał Dutkiewicz. “Obserwatorzy będący na miejscu zostali wypchnięci poza marsz. Pomimo próśb kierowanych do policji o wsparcie obserwatorzy nie otrzymali na czas eskorty funkcjonariuszy” – napisał na Twitterze prezydent Wrocławia. Jak zaznaczył, “z uwagi na brak wsparcia policji, informacja o rozwiązaniu nie mogła zostać skutecznie przekazana organizatorowi”.
Wcześniej prezydent Rafał Dutkiewicz wydał zakaz marszu środowisk narodowych 11 listopada, ale zakaz ten został uchylony przez sądy dwóch instancji. W uzasadnieniu zakazu powoływał się na opinię policji. Napisał m.in, że “zdaniem Komendanta Miejskiego Policji, marsz niesie ze sobą ryzyko wystąpienia zakłócenia porządku publicznego”.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Przemyslaw Galecki/ Ewelina Lis/ Radio Wroclaw/dyd

COMMENTS