13.8 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Małopolskie. Coraz więcej medyków zainteresowanych szczepieniami

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W małopolskich szpitalach coraz więcej medyków jest zainteresowanych przyjęciem szczepionki. Widzą, że ci już zaszczepieni, czują się dobrze. Niektórzy zaś mówią, że pierwszy termin zgłoszeń był za krótki i nie zdążyli – ustaliła PAP.

Decyzją rządu termin zgłoszeń na szczepienia dla pracowników służby zdrowia został wydłużony do 15 stycznia. Pierwotnie medycy mogli zapisywać się do 28 grudnia.

 

„Lista osób zainteresowanych szczepieniem jest coraz dłuższa. Systematycznie zgłaszają się kolejni pracownicy” – powiedziała w czwartek PAP Bożena Bugajska przełożona pielęgniarek w Szpitalu Powiatowym im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej.

 

Pierwotnie w placówce tej na szczepienia zapisało się ok. 250 osób, czyli jedna czwarta personelu. Zdaniem części pracowników pierwszy termin był krótki. W placówce część personelu nie zapisze się na szczepienia, ponieważ przeszła już COVID-19.

 

W limanowskim szpitalu szczepienia rozpoczęły się w środę. Tu o kolejności podania preparatu decyduje PESEL. Pierwsi na liście są najstarsi. Jako pierwszy w powiecie limanowskim preparat przyjął były dyrektor limanowskiego szpitala, ponad 70-letni dr Janusz Stokłosa; po nim: Zygmunt Chaja, Janusz Chodorowski, Piotr Gawlas, Danuta Warszawska-Głąb.

 

Dr Stokłosa po zabiegu powiedział, że fizycznie nic nie czuł, ale psychicznie czuł radość i nadzieję, że dzięki szczepionkom pandemia zostanie zatrzymana.

 

Szczepienia 75 osób w Limanowej rozpoczęły się w środę i zakończą się w czwartek. W przyszłym tygodniu placówka spodziewa się dostawy 150 dawek. „Szczepienie przebiega szybko i sprawnie” – oceniła Bożena Bugajska.

 

Wśród placówek, w których przybywa chętnych do szczepienia, jest m.in. Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie. „Cały czas zgłaszają się kolejne osoby” – powiedział PAP rzecznik prasowy lecznicy Damian Mika.

 

Pierwotnie w placówce tej do szczepień zgłosiło się ok. 600 osób, czyli 30 proc. personelu. „Liczymy, że do 15 stycznia na liście znajdzie się 50 proc. kadry” – mówił rzecznik. Również tu część pracowników uważa, że pierwotny termin zapisów był za krótki.

 

W tarnowskim szpitalu zaszczepiło się już, „dla przykładu”, kierownictwo poszczególnych działów. Póki co nikt z zaszczepionych nie miał poważnych objawów niepożądanych, a zdarzały się typowe dla wielu szczepionek ból czy drętwienie ręki, gorsze samopoczucie.

 

Trwa szczepienie kolejnych osób. Od niedzieli do końca tygodnia zaszczepionych będzie tu łącznie 225 pracowników. Dawki, które szpital spodziewa się dostać w przyszłym tygodniu, starczą dla 500 osób.

 

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek. Zgodnie ze środowymi zapowiedziami prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierowskiego tygodniowo Polska będzie otrzymywać ok. 300 tys. szczepionek. Dystrybuowanych będzie połowa z nich. Reszta trafi do lodówek jako druga dawka dla już zaszczepionych.

 

Zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup mają ruszyć po 15 stycznia. Rejestracji będzie można dokonać przez specjalną infolinię, u lekarza POZ, przez stronę internetową lub Internetowe Konto Pacjenta.

 

Szczepienia odbędą się w przychodniach POZ, szpitalach, szpitalach rezerwowych, a także u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę. Zgodnie z programem punkty szczepień mają działać w każdej gminie.

 

Całodobowy numer infolinii podającej informacje o szczepieniach to 989. Dla dzwoniących z zagranicy i operatorów nieobsługujących numerów specjalnych: +48 22 62 62 989. Po 15 stycznia przez infolinię będzie można również zapisywać się na szczepienie. Pytania można również przesłać na adres: [email protected].

 

(PAP)

 

Autor: Beata Kołodziej

 

bko/ mhr/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520