HomePOLSKA

Lista krajów objętych zakazem lotów do Polski będzie krótsza o 14 państw

Lista krajów objętych zakazem lotów do Polski będzie krótsza o 14 państw

Lista krajów objętych zakazem lotów do Polski będzie krótsza o 14 państw. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że z listy znikną miedzy innymi: Albania, Malta, Rumunia i Indie. W najbliższą środę zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie w tej sprawie.

Jak powiedział wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała, lista państw objętych zakazem lotów jest aktualizowana co dwa tygodnie, a podstawą do zmian są dane epidemiologiczne.

“Wśród krajów europejskich najgorsza sytuacja epidemiczna jest obecnie w Hiszpanii, gdzie statystyczna szansa zakażenia się koronawirusem jest ponad dziesięć razy większa niż w Polsce” – powiedział Marcin Horała. “W ograniczeniach lotów chodzi o, by nieco zmniejszyć skalę podróży i ich częstotliwość. W ten sposób zmniejsza się również statystyczna szansa na to, że “zaimportujemy” te zakażenia w dużej liczbie do Polski”- wyjaśniał.

Na nowej liście znajdzie się w sumie 31 państw, w tym Francja, która wcześniej nie była objęta ograniczeniami. Marcin Horała podkreślił jednak, że decyzja w tej sprawie nie jest ostateczna.

“Jeśli we Francji znacząco utrwali się trend spadkowy liczby zakażeń to może nie trzeba będzie wprowadzać tego zakazu” – powiedział wiceminister. “Kraje, którym trzeba się szczególnie przyglądać pod kątem sytuacji epidemiologicznej to między innymi: Malta, Albania i Rumunia, gdzie jest nieco mniej niż 90 przypadków koronawirusa na 100 tysięcy mieszkańców i ten trend trochę się zatrzymał. Blisko dopuszczalnej przez nas granicy liczby zakażeń jest również Chorwacja”- dodał.

Ostateczna decyzja o liście państw objętych zakazem lotów zapadnie w poniedziałek. Ministerstwo otrzyma wtedy najnowsze dane epidemiologiczne z poszczególnych krajów. Aktualny spis państw objętych zakazem lotów do Polski możemy znaleźć na stronie www.gov.pl.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Mytlewski/w dyd

COMMENTS