HomeŚwiat

Linie lotnicze Virgin Atlantic bliskie bankructwa

Linie lotnicze Virgin Atlantic bliskie bankructwa

Virgin Atlantic, linia lotnicza założona przez brytyjskiego biznesmena Richarda Bransona, wystąpiła o ochronę w amerykańskim sądzie upadłościowym, próbując przetrwać pandemię wirusów, która uderza w branżę lotniczą.

Linia lotnicza złożyła wniosek na podstawie rozdziału 15 w amerykańskim federalnym sądzie upadłościowym w Nowym Jorku po postępowaniu w Wielkiej Brytanii.

Rzeczniczka Virgin Atlantic powiedziała, że ogłoszenie upadłości jest częścią procesu sądowego w Wielkiej Brytanii w celu przeprowadzenia planu restrukturyzacji ogłoszonego przez linię lotniczą w zeszłym miesiącu. Proces ten jest wspierany przez większość wierzycieli linii lotniczej, a firma ma nadzieję, że wyjdzie z procesu we wrześniu – powiedziała.

Linia lotnicza jest przede wszystkim operatorem długodystansowym, w tym obsługuje rejsy między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi. Przestała latać w kwietniu z powodu pandemii i wznowiła loty dopiero w lipcu. Zamknęła bazę na londyńskim lotnisku Gatwick i zwolniła około 3500 osób.

Właściciel linii Richard Branson zaapelował do rządu brytyjskiego o pomoc finansową na początku tego roku – mówiąc, że zastawi nawet swój karaibski kurort na wyspie jako zabezpieczenie pożyczki, ale ten pomysł został odrzucony.

W zeszłym miesiącu Virgin Atlantic ogłosiła, że zawarła umowę na pozyskanie 1,2 miliarda funtów (prawie 1,6 miliarda dolarów przy aktualnych kursach wymiany) ze źródeł prywatnych, w tym 200 milionów funtów od Branson’s Virgin Group.

Virgin Atlantic to kolejne linie, które walczą z widmem bankructwa w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej takie same kroki podjęły dwie największe linie lotnicze w Ameryce Łacińskiej, Latam i Avianca, a także meksykańskie Aeromexico. Siostrzana linia lotnicza Virgin, Virgin Australia, wystąpiła w kwietniu o ochronę przed wierzycielami w swoim kraju.

MS

COMMENTS