Licytacje komornicze: Nieruchomości były kupowane taniej, niż w przypadku rzetelnej licytacji. Grupa przestępcza rozbita

Licytacje komornicze: Nieruchomości były kupowane taniej, niż w przypadku rzetelnej licytacji. Grupa przestępcza rozbita

Jastrzębscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zakończyli śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, która wpływała na przebieg licytacji komorniczych dotyczących nieruchomości. Jej członkowie ustawiali licytacje. Teraz grozi im do 5 lat w więzieniu.

 

Śledczy z jastrzębskiego Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali pięciu mieszkańców Bielska-Białej podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzani to mężczyźni w wieku od 24 do 42 lat oraz 47-letnia kobieta.

 

– Śledztwo było prowadzone od 2015 roku pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu Zdroju, a następnie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Działania przestępców ukierunkowane były na uzyskanie korzyści majątkowych poprzez zawieranie porozumień dotyczących przebiegu licytacji. Sprawcy działali na szkodę zarówno dłużników, wierzycieli, jak i osób biorących udział w licytacjach – wyjaśnia mł. asp. Bogusława Kobeszko z jastrzębskiego komisariatu policji. Członkowie grupy zbierali informacje o licytacjach komorniczych na stronach internetowych komorników sądów rejonowych, gdzie zamieszczane są obwieszenia o terminach licytacji, lokalizacji i cenie wywoławczej danej nieruchomości i dokładnie planowali swoje działania.

 

– Przed licytacją zawierali porozumienie dotyczące celowego niebrania udziału w podbijaniu ceny wywoławczej. Dzięki temu nieruchomość kupowana była taniej, niż w przypadku rzetelnej licytacji. Sprawcy dzielili się środkami finansowymi otrzymanymi od osoby, która dzięki temu zakupiła nieruchomość – dodaje policjantka. Materiał dowodowy zebrany w tej sprawie pozwolił na przedstawienie mieszkańcom Bielska-Białej szeregu zarzutów dotyczących wpływania na przetargi publiczne oraz działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im do 5 lat więzienia. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do sądu.

 COMMENTS

WORDPRESS: 0