Lepsza jakość usług publicznych: Ruszyły prace nad stworzeniem programu GovTech

Lepsza jakość usług publicznych: Ruszyły prace nad stworzeniem programu GovTech

Premier Mateusz Morawiecki otworzył w Warszawie pierwsze posiedzenie zespołu, który ma usprawnić działanie administracji publicznej. Program GovTech chce wykorzystać innowacyjne pomysły małych i średnich firm oraz startupów. Rząd chce wdrożyć te pomysły, by poprawić jakość usług publicznych. 

Premier Morawiecki mówił o sukcesie podobnego systemu działającego w ministerstwie finansów i zapowiedział rozszerzenie go na cały rząd. MinFinTech pozwala między innymi walczyć z oszustwami podatkowymi i kontrolować politykę fiskalną państwa.
Premier chce by podobny system pozwolił na usprawnienie działania innych resortów, oraz by skorzystały na tym małe i średnie polskie firmy oraz polskie startupy. Szef rządu zaznaczył, że GovTech ma umożliwić polskim firmom pracę w Polsce oraz pracę dla Polski. Rozwiązania przez nich proponowane mają być szczególne cenne, bo – jak powiedział Mateusz Morawiecki – przedstawiciele małych i średnich firm dobrze wiedzą jak działa administracja publiczna i z pewnością mają pomysły na to jak ją usprawnić.
Program GovTech ma usprawnić działanie państwa oraz umożliwić dalszy rozwój technologiczny. Rząd chce w ten sposób zreformować system zamówień publicznych. Ma się on opierać nie na ofertach najtańszych, ale najlepszych.
W specjalnym zespole powołanym do opracowania programu GovTech biorą udział przedstawiciele 7 ministerstw (między innymi rozwoju, cyfryzacji i spraw wewnętrznych) oraz kancelarii premiera. Szczegóły projektu GovTech zostaną zaprezentowane przez Mateusza Morawieckiego w połowie czerwca.

IAR/Lis/kano

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0