23 C
Chicago
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Lekarz: Stan Cristiny po operacji żuchwy jest stabilny

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Stan 15-letniej Cristiny z Angoli, która przeszła w poniedziałek w Olsztynie operację usunięcia olbrzymiego guza i rekonstrukcję żuchwy, jest stabilny. Była pionizowana i będzie przechodzić rehabilitację – powiedział kierownik Centrum Wad Twarzoczaszki w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie dr Krzysztof Dowgierd.

Cristina w poniedziałek była operowana przez 11-osobowy zespół w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Operacja polegała na usunięciu guza z żuchwy i rekonstrukcji żuchwy z kości strzałkowej dziewczyny.
Ordynator Oddziału Chirurgii Szczękowo Twarzowej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, kierownik Centrum Wad Twarzoczaszki w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie dr Krzysztof Dowgierd powiedział PAP, że po kilku dniach od operacji i przeniesieniu z oddziału intensywnej terapii na oddział pooperacyjny „stan pacjentki ocenia jako bardzo dobry”.
„Jest pionizowana, jest w stanie stabilnym, jest rehabilitowana, stan jest bardzo dobry” – podkreślił dr Dowgierd.
Jak wskazał, obecnie 15-latka będzie rehabilitowana. „Była pobierana kość z podudzia, pacjentka leżała od poniedziałku, więc trzeba ją +rozruszać+. Czwartek był dniem rozruchowym. Przyszedł do niej fizjoterapeuta. Będzie masowana i będzie miała ćwiczenia fizjoterapeutyczne” – wyjaśnił.
Dodał, że na razie „żuchwa nie będzie +dotykana+, bo zespolenia mikronaczyniowe są bardzo wrażliwe”. Dziewczyna jest odżywiana przez sondę. Jest na silnych lekach przeciwbólowych.
„Najczęściej wszystkich pacjentów po tego typu zabiegach trzymamy w szpitalu 7 dni. Zobaczymy, jak będzie w poniedziałek (po tygodniu od operacji-PAP), jaki będzie jej stan ogólny i wtedy będziemy podejmować decyzję. Obecnie dochodzi do siebie. Wszystko jest tak, jak trzeba” – podkreślił dr Krzysztof Dowgierd.
Młoda Afrykanka przyjechała do Olsztyna 15 czerwca dzięki staraniom wolontariuszki i pielęgniarki Marii Wiśniewskiej oraz Fundacji Dzieci Afryki. Fundacja z siedzibą w Warszawie działa w Polsce od 15 lat. Finansuje pomoc dzieciom z krajów afrykańskich w ich miejscu zamieszkania.
Choroba dziewczyny była na tyle poważna, że nie znalazła ona pomocy na miejscu w Angoli. Została zoperowana w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, który jest ośrodkiem eksperckim w leczeniu chorób rzadkich głowy i szyi u dzieci. To jedyna taka placówka medyczna w Polsce. Dyrekcja szpitala wyraziła zgodę na wykonanie operacji 15-latki z Angoli, a lekarze zgodzili się wykonać operację charytatywnie, zrzekając się swojego wynagrodzenia. (PAP)
Autor: Agnieszka Libudzka
ali/ mir/
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520