HomePOLSKA

Legutko: PiS i Konfederacja prezentują całkowicie odmienny sposób myślenia

Legutko: PiS i Konfederacja prezentują całkowicie odmienny sposób myślenia

Profesor Ryszard Legutko, eurodeputowany i kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego podkreślił, że PiS i Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy prezentują całkowicie odmienny sposób myślenia o miejscu Polski w świecie i jej sojuszach. 

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się w ten sposób do zapowiedzi Janusza Korwin-Mikkego wejścia po jesiennych wyborach w sojusz z PiS. Możliwość taką wykluczył prezes ugrupowania Jarosław Kaczyński.
Ryszard Legutko mówił, że Konfederacja “żywi się atakami” na inne partie, głównie na PiS. Zwrócił uwagę, że Konfederacja posługuje się przy tym “językiem nacjonalistycznym”. Atakuje PiS – jak mówił – “przede wszystkim za jego zachodnie sojusze i zachodnią orientację”. Ryszard Legutko dodał, że “trudno sobie wyobrazić, jak można (w takiej sytuacji) porozumieć się w sprawach kluczowych dla bezpieczeństwa państwa”. Z tego powodu – w opinii eurodeputowanego – Konfederacja “wydaje się być raczej partnerem nienadającym się do wspólnego działania koalicyjnego”. “To jest zupełnie inny sposób myślenia o miejscu Polski w świecie” – zaznaczył Ryszard Legutko.
Dodał, że jeśli krytykuje się rząd polski za zbyt silne związanie ze Stanami Zjednoczonymi i państwami zachodnioeuropejskimi – Unią Europejską, to logicznie zostaje jedynie orientacja prorosyjska. “W Polsce antyamerykanizm jest często łączony z prorosyjskością” – mówił eurodeputowany PiS.
Od wczoraj w Unii Europejskiej trwają wybory do Europarlamentu. Polacy swoich przedstawicieli wskażą w niedzielę.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PR24 & wcześn./jl/sjo

COMMENTS