HomeCiekawostki

Kupon Eurojackpot w Polsce jest dużo droższy niż w Niemczech. Dlaczego Polacy płacą więcej?

Kupon Eurojackpot w Polsce jest dużo droższy niż w Niemczech. Dlaczego Polacy płacą więcej?

W piątek 8.11.2019 roku do wygrania w loterii Eurojackpot będzie rekordowa kwota – 335 milionów złotych. Jak wygrać te gigantyczne pieniądze? Wystarczy kupić kupon Eurojackpot, który w Polsce kosztuje 12,50 zł. Ta kwota bulwersuje jednak wielu graczy, którzy kupowali kupon Eurojackpot za granicą, na przykład w Niemczech, czy w Holandii.

 

Dlaczego? Kupując kupony Eurojackpot np. w Niemczech, za kupon zapłacimy 2 euro, czyli niecałe 9 zł (cena jest uzależniona od kursu euro do złotówki). Podobnie jest w innych krajach, gdzie można zagrać w Eurojackpot. Skąd ta różnica w cenie? Dlaczego Polacy za Eurojackpot płacą więcej niż Niemcy? Czy kupon Eurojackpot jest najdroższy w Europie?

 

Eurojackpot to europejska gra liczbowa, która powstała w 2012 roku. Od września 2017 roku można w nią grać także w Polsce. W sumie w loterii uczestniczy 18 państw m. in. Niemcy, Holandia, Czechy, Finlandia, Norwegia i Włochy.

 

Grający typuje 5 z 50 liczb oraz 2 z 10 liczb. Można grać na własne liczby lub metodą na chybił trafił. Zakład zawierany jest na jedno najbliższe losowanie. Maksymalna pula na wygrane I stopnia w Eurojackpot to 90 mln euro, czyli ok. 375 mln zł. Gwarantowana pula na wygrane I stopnia – 10 mln euro, czyli ok. 41 mln zł, więc wygrana II stopnia może wynieść nawet 2 mln złotych. Wysokie kwoty wygranych sprawiają, że coraz więcej graczy decyduje się na zakup kuponu Eurojackpot.

 

W większości państw Europy pojedynczy zakład kosztuje 2 euro, po przeliczeniu na złotówki to niecałe 9 zł (tak wynika z obecnego kursu euro). W Polsce za kupon Eurojackpot musimy zapłacić 12,50 zł. Z czego wynika różnica?

 

Jak informują przedstawiciele Lotto, na cenę zakładu składa się stawka za zakład (10 zł) oraz dopłata na fundusze celowe (2,50 zł). Wysokość dopłaty uregulowana jest w Ustawie o grach hazardowych. To właśnie dzięki środkom przekazywanym w ramach dopłat na specjalne fundusze miliony graczy LOTTO od wielu lat wspierają rozwój polskiego sportu oraz kulturę narodową.

 

Z każdego 1 zł wydanego na gry liczbowe LOTTO, 19 groszy przeznaczane jest na sport i kulturę – czytamy na oficjalnej stronie Totalizatora Sportowego. 75 procent dopłaty wpływa na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej, który wspiera m.in. inwestycje o szczególnym znaczeniu dla sportu oraz modernizację infrastruktury sportowej. Natomiast 20 procent z każdego zakładu przekazywane jest na Fundusz Promocji Kultury.

 

– Dzięki graczom Lotto w latach 1994-2016 w ramach dopłat przekazaliśmy do Skarbu Państwa około 10,6 mld zł na wsparcie sportu i 1,9 mld zł na kulturę narodową. Tylko w 2016 roku wpłaty te wyniosły ponad 760 milionów złotych na wsparcie sportu oraz prawie 200 milionów złotych na wsparcie kultury – informują właściciele Totalizatora Sportowego.

 

AM aip

COMMENTS