20.3 C
Chicago
wtorek, 16 lipca, 2024

Kultura online: Ministerstwo Kultury zaprasza na filmy oraz do wirtualnych galerii

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Baza filmów z audiodeskrypcją, wirtualna galeria sztuki z tłumaczeniem na polski język migowy czy platforma z bezpłatnymi audiobookami dostępnymi dla osób niewidomych i dyslektów – to tylko niektóre z projektów realizowanych obecnie dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ich celem jest umożliwienie osobom ze szczególnymi potrzebami aktywnego włączenia się w kulturę dostępną on-line.

Wśród inicjatyw wspieranych przez resort znajduje się „ADAPTER” Fundacji na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „Katarynka” – największa w Polsce baza zasobów filmowych z audiodeskrypcją i napisami przeznaczona dla niewidomych i niesłyszących odbiorców. MKiDN podało, że od 2016 roku projekt otrzymał 326 tysięcy 160 złotych w ramach programu „Kultura cyfrowa”. Ponadto, w tym roku minister kultury przyznał dotację na kontynuację projektu w wysokości 266 tysięcy 630 złotych (tryb 3-letni).

Projekt Czytanie obrazów, Fundacji Kultury bez Barier umożliwiający wszystkim, a w sposób szczególny osobom z niepełnosprawnością sensoryczną, poznawanie zasobów z kolekcji polskich muzeów i galerii od 2016 roku otrzymał 511 tysięcy 400 złotych w ramach programu „Kultura cyfrowa”. Platforma „Wolne Lektury” Fundacji Nowoczesna Polska, gdzie udostępniane są audiobooki stworzone dla osób mających problemy ze wzrokiem, a przede wszystkim dla niewidomych, dyslektyków, a także osób o ograniczonych zdolnościach motorycznych od 2016 roku otrzymała dofinansowanie z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura cyfrowa” w wysokości 1 018 300 złotych. Ponadto, w 2020 r. minister przyznał dotację na kontynuacją projektu w wysokości 420 tysięcy złotych (tryb 3-letni).

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparło też wiele innych projektów, między innymi, Internetowy Klub Filmowy Osób Niewidomych „Pociąg” Stowarzyszenia „De Facto”, który wykonuje audiodeskrypcje; iSztuka – Edukacja Kulturalna dla Wszystkich projekt Fundacji Audiodeskrypcja czy „Rock’AD’Roll” Fundacji Kultury bez Barier udostępniający poprzez audiodeskrypcję różne materiały związane z muzyką.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Piotrowska/w dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520