HomePILNE

Koronawirus. Rząd “odmraża” szpitale jednoimienne. Zapadła pierwsza decyzja

Koronawirus. Rząd “odmraża” szpitale jednoimienne. Zapadła pierwsza decyzja

Rząd przymierza się do zmiany pracy jednoimiennych szpitali zakaźnych, które leczą dziś wyłącznie zakażonych koronawirusem. Planuje ponownie otworzyć je dla innych pacjentów. W czwartek zapadła pierwsza decyzja o powrocie do normalności lecznicy w woj. podlaskim. 

Jak argumentuje resort zdrowia, decyzja o odmrażaniu szpitali jednoimiennych jest związana ze spadkiem liczby zachorowań na COVID-19. Łukasz Szumowski, minister zdrowia, podczas jednej z ostatnich konferencji prasowych zapewnił, że duże ogniska zakażeń w kraju zostały opanowane. Wskazywał, również, że oprócz woj. śląskiego liczba nowych przypadków zachorowań nie jest duża. – Jeśli patrzymy na ilości wolnych łóżek w szpitalach jednoimiennych i oddziałach zakaźnych, to na prawie 11 tys. zabezpieczonych łóżek mamy około 2,2 tys. pacjentów – wyliczał Szumowski. Dodając, że w związku z tym „groźba” przepełnienia tych szpitali jest coraz mniej prawdopodobna.

 

W związku z tym podjęto decyzję, aby w oparciu o sytuację epidemiologiczną w danym regionie ograniczać liczbę szpitali jednoimiennych. W sumie w całej Polsce są 22 takie placówki. Zgodnie z czwartkową decyzją, jako pierwszy, od 1 czerwca powrót do normalności czeka szpital w Łomży. W Małopolsce na szpital covidowy został wyznaczony Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Na razie jednak nie wiadomo, czy tę lecznicę w najbliższych dniach, również obejmie zapowiadane przez rząd „odmrożenie”. W SU w razie potrzeby może być hospitalizowanych blisko tysiąc pacjentów. W czwartek przebywało w nim 66 chorych zakażonych koronawirusem. – Aktualnie jesteśmy na etapie całościowej analizy sytuacji epidemicznej i systemu opieki nad zakażonymi koronawirusem SARS-CoV-2 pod kątem zmian, które mogłyby zostać wprowadzone w kontekście malejącej liczby aktywnych przypadków zakażenia, a rosnącej liczby ozdrowieńców.

 

Koncepcja zmian będzie mogła zostać zaprezentowana po tych analizach i koniecznych konsultacjach – informuje biuro prasowe wojewody małopolskiego. Dokładnego terminu przedstawienia analiz jednak nie podano. Przypomnijmy, że w SU od poniedziałku 18 maja wznowione zostały przyjęcia w większości przyklinicznych poradni. W tym tygodniu władze placówki podjęły również decyzję, aby pięć z dziesięciu oddziałów, które przekształcono w dedykowane do przyjmowania pacjentów z koronawirusem, przywrócić do ich pierwotnego charakteru. Chodzi o oddział: neurologii, otolaryngologii, chirurgi szczękowo-twarzowej, toksykologii i ginekologii onkologicznej.

 

aipCOMMENTS