7.4 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Koronawirus: Czy maska medyczna to wystarczająca ochrona?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Koronawirusy to ogromna rodzina wirusów, mogących powodować poważne choroby układu oddechowego u ludzi oraz zwierząt. Do zakażenia SARS-CoV-2 dochodzi drogą kropelkową, ale również za pośrednictwem innych wydzielin (krew, ślina), od osób chorych. Pytanie, czy maseczki medyczne są w stanie ochronić przed zakażeniem, zadaje sobie niejedna osoba. Ważne jest nie tylko czy, ale również, w jakich sytuacjach mogą być skuteczne! Na pewno wówczas, gdy zostaną prawidłowo nałożone. Czyli jak?

 

Koronawirusy to szeroka grupa wirusów, z których kilka jest przyczyną poważnych infekcji, począwszy od zwykłego przeziębienia, po zespół oddechowy Bliskiego Wchodzu (MERS) i zespół ciężkiej niewydolności oddechowej (SARS). Zbierający swoje żniwo w Chinach, nowy koronawirus SARS-CoV-2, powoduje chorobę koronawirusową. Jej objawy są początkowo łagodne i podobne do zwykłego przeziębienia: suchy kaszel, zmęczenie i gorączka, a u niektórych chorych również katar, ból gardła i biegunka.

 

Około 1 na 6 osób, które zostały zarażone koronawirusem COVID-19 ma problemy z oddychaniem. Wymaga to niezwłocznej konsultacji z lekarzem.

 

Koronawirus rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelkową, ale również za pośrednictwem innych wydzielin ludzkich (np. ślina, krew), produkowanych przez osobę chorą. Stosowanie maseczek medycznych w celu zabezpieczenia się przed kontaktem z wirusem wydaje się być dobrym pomysłem. Jakie jest w tej kwestii stanowisko WHO? U osób bez objawów oddechowych, czyli prawdopodobnie zdrowych, nie zaleca się noszenia maski medycznej. WHO przestrzega przed nierozsądnym z nich korzystaniem.

 

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie masek ochronnych osobom, które kaszlą, kichają i mają gorączkę, w celu ochrony przed dalszym rozprzestrzenianiem się choroby. Koronawirusy mogą przetrwać w środowisku, oczekując na dogodne do rozwoju warunki i dostanie się do organizmu człowieka lub zwierzęcia, nawet kilkanaście dni. Używanie maseczek medycznych ma duże znaczenie dla pracowników służb zdrowia, a także opiekunów osób chorych. Zaleca się je osobom potencjalnie zakażonym koronawirusem. Wysokie ryzyko dotyczy osób, które odbyły podróż do Chin lub miały styczność z osobą po takim wyjeździe.

 

Za najskuteczniejszą metodę ochrony przed koronawirusem, WHO uznaje dokładne mycie rąk wodą z mydłem lub za pomocą preparatu dezynfekującego. Taki powinien zawierać minimum 60 procent alkoholu. Oczyszczania rąk nie należy pominąć podczas nakładania maseczki ochronnej na twarz. Ważne, aby była to maska oznaczona znakiem CE, który gwarantuje, że została prawidłowo zaprojektowana i skonstruowana, a także wykonana z odpowiednich materiałów. Nie powinna być to maska chirurgiczna. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy maska nie ma wad mechanicznych, np. dziur. Gdy jest szczelna, należy chwycić ją w taki sposób, aby metalowy pasek znajdował się u góry, a kolorowa część była skierowana na zewnątrz. Maskę trzeba przyłożyć do twarzy i ścisnąć metalowy pasek tak, aby dopasował się do nosa.

 

Pozostałą częścią maski wystarczy dokładnie przykryć dolną część twarzy. Zdejmowanie maski, także wymaga zachowania pewnych środków ostrożności. Na początku koniecznie trzeba dokładne umyć ręce, aby oczyścić je z zanieczyszczeń. Następnie uwolnić maseczkę z uszu i zdjąć ją w taki sposób, aby nie dotknęła ubrania (ten krok zapobiega ewentualnemu rozprzestrzenieniu się koronawirusów). Zużytą maskę należy zamknąć w pojemniku lub szczelnej torebce i wyrzuć do kosza na odpady. Po zdjęciu maski także zalecane jest zadbać o higienę dłoni. Dzięki temu ogranicza to możliwość przetrwania wirusów, które po dostaniu się do organizmu zaczną się namnażać.

 

Dr Sohail Ghandi, szef Ontario Medical Association i Dr Jake Dunning z Emerging Infections and Zoonoses at Public Health England nie popierają masek chirurgicznych, jako metody ochrony przed koronawirusem. Podkreślają, że są zdecydowanie zbyt luźne, nie zawierają odpowiednich filtrów, dlatego przez materiał drobne wirusy mogą bez problemu przeniknąć. Ponadto pozostawiają odsłonięte oczy, które stanowią wrota dla koronawirusa. W warunkach szpitalnych maseczki te sprawdzają się, natomiast nie znajdują zastosowania poza terenem placówki.

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520