10.4 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Korona-kryzys: Będzie korekta tegorocznego budżetu?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wiceminister finansów Jan Sarnowski mówił w Polskim Radiu 24, że prawdopodobnie potrzeba będzie korekta tegorocznego budżetu. Ma to związek z prognozowanymi niższymi dochodami budżetowymi po zamrożeniu gospodarki na skutek epidemii koronawirusa.

Wiceminister Jan Sarnowski zaznaczył, że jeszcze nie wiadomo, jaka będzie skala zmian w ustawie budżetowej, a Ministerstwo Finansów uzyska pełen obraz sytuacji podatkowej dopiero w czerwcu. Prace nad nowelizacją budżetu mają rozpocząć się już niedługo. „Natomiast warto też pamiętać, że nawet jeśli epidemia zakończy się w drugiej połowie roku, to gospodarka potrzebować będzie impulsu fiskalnego, czyli pobudzenia jej publicznymi wydatkami. Także trudno – nawet w perspektywie drugiej połowy roku – oczekiwać zmniejszenia wydatków budżetu, bo mogłoby to skutkować dalszym wyhamowaniem gospodarki” – wyjaśniał Jan Sarnowski.

Wiceminister finansów zapowiedział także, że od 1 czerwca wprowadzone zostaną kasy fiskalne w formie aplikacji na telefony. Pozwoli to nie tylko na obniżenie kosztów dla przedsiębiorców, ale także na dalsze uszczelnienie systemu podatkowego.

 

*

 

W pierwszych czterech miesiącach roku oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Od stycznia do kwietnia oddano do użytkowania 63,2 tysiące mieszkań, czyli o 2,8% mniej niż przed rokiem. W tym czasie wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 75,9 tys. mieszkań – o 5,2% mniej niż przed rokiem.
Z danych GUS wynika poza tym, że w pierwszych czterech miesiącach tego roku rozpoczęto budowę 66,2 tys. mieszkań – o 12,7% mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku.
*
Sprzedaż detaliczna w kwietniu w cenach stałych była o 22,9 procent niższa niż przed rokiem w tym samym czasie – podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z marcem zanotowano spadek o 12,3 procent.
W cenach bieżących sprzedaż detaliczna obniżyła się o 22,6 procent.
Główny Urząd Statystyczny wyjaśnia, że znaczny wpływ na kwietniowy odczyt miały ograniczenia wprowadzone w związku z COVID-19.
W ubiegłym miesiącu w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku, spadła między innymi sprzedaż pojazdów samochodowych, motocykli, części, paliw stałych, ciekłych i gazowych, żywności, wyrobów tytoniowych.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/komun./#Prostak/i jf/w dyd

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/komun./#Prostak/w dyd

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR24/d kwi/w dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520