HomePILNE

Brazylia: Wniosek o impeachment Jaira Bolsonaro za “nieposzanowanie zdrowia publicznego”

Brazylia: Wniosek o impeachment Jaira Bolsonaro za “nieposzanowanie zdrowia publicznego”

W Brazylii przedstawiciele siedmiu partii opozycyjnych złożyli do Izby Deputowanych wniosek o impeachment prezydenta Jaira Bolsonaro. Oskarżają go o zaniedbania w sytuacji epidemii, które doprowadziły do masowego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Liczba zgonów z powodu COVID-19 przekroczyła w Brazylii 20 tysięcy.

Jest to pierwszy wniosek o postawienie Jaira Bolsonaro w stan oskarżenia, o który partie wystąpiły wspólnie. Do tej pory były już składane inne wnioski z żądaniem ustąpienia Jaira Bolsonaro ze stanowiska, ale z inicjatywy poszczególnych parlamentarzystów.

Według sygnatariuszy wniosku, prezydent powinien zostać usunięty z urzędu z powodu popełnienia przestępstw związanych z nieposzanowaniem zdrowia publicznego poprzez pogwałcenie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. Już podczas trwania pandemii Jair Bolsonaro uczestniczył w demonstracjach ulicznych podczas których witał się, podawał rękę i robił sobie zdjęcia z protestującymi. Rządzący nie informowali jasno, jak wobec pandemii powinni zachować się obywatele. Wielu zwolenników prezydenta nie respektuje nakazów izolacji i bagatelizuje chorobę, w wyniku której na świecie zmarło ponad 330 tysięcy osób.

W mediach społecznościowych Gleisi Hoffmann, prezes opozycyjnej Partii Robotniczej, powiedziała, że Jair Bolsonaro „nie jest dłużej w stanie rządzić krajem”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Pluta/Brasilia/i mg/w dwCOMMENTS