19.2 C
Chicago
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Koncert z okazji obchodów 75. rocznicy śmierci Danuty Siedzikówny ps. Inka

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W 2021 przypada 75. rocznica śmierci sanitariuszki Danuty Siedzikówny ps. Inka, zamordowanej przez władze komunistyczne 28 sierpnia 1946 r. Z tej okazji Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny ps. Inka przygotowało uroczyste obchody, w tym koncert – czytamy na stronie Narodowego Centrum Kultury.

Jak wyjaśniono, w ramach uroczystych obchodów 28 sierpnia w Narewce (woj. podlaskie) zaplanowano o godz. 14 poświęcenie tablicy na symbolicznej mogile Eugenii i Wacława Siedzików na cmentarzu rzymsko–katolickim.

 

O godz. 14.30 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki” przy kościele parafialnym Gruszki (gm. Narewka), a o godz. 15 rozpocznie się msza św. obok siedziby Nadleśnictwa Browsk. „Po Mszy świętej rozpoczną się uroczystości przy pomniku Danuty Siedzikówny +Inki+ z asystą honorową Wojska Polskiego” – napisano na stronie NCK.

 

Na polanie Nadleśnictwa Browsk na terenie gminy Narewka (woj. podlaskie) o godz. 17.30 rozpocznie się okolicznościowy koncert słowno-muzyczny Perły, w którym wystąpią: Przemysław Tejkowski, Aleksandra Posielężna, Dariusz Kowalski, Marcin Pospieszalski z zespołem (Nikodem Pospieszalski – perkusja, Darek Bafeltowski – gitara, Piotr Cudzich – piano i Mikołaj Pospieszalski – bas). Zaśpiewają: Lidia Pospieszalska, Andrzej Kołakowski, Natalia Kawalec i Agnieszka Cudzich.

 

Zaprezentuje się także Teatr muzyczny od czapy, Smooth quartet w składzie: Alicja Baranowska (I skrzypce), Paulina Kardas (II skrzypce), Magdalena Krawczyk (altówka) i Zuzanna Falkowska (wiolonczela), oraz Chór Jednego Serca Jednego Ducha.

 

Scenariusz i reżyseria koncertu Dariusz Kowalski. Oprawa muzyczna – Marcin Pospieszalski.

 

„Życie Siedziko´wny związane jest z Podlasiem, urodziła się w Guszczewinie, a do szkoły powszechnej uczęszczała w Narewce. W 1943 r. wstąpiła do AK, gdzie pełniła funkcję łączniczki pracując jako kancelistka w nadleśnictwie Hajnówka” – przypomniano na stronie NCK.

 

„W czerwcu 1945 r. została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa za kontakty z oddziałami AK. Wkrótce po aresztowaniu została brawurowo odbita z rąk komunistów przez oddział 5. Brygady Wileńskiej dowodzonej przez znanego +Żołnierza Wyklętego+ mjr. Łupaszkę. Nie mając wielkiego wyboru, została sanitariuszką w jednym ze szwadronów. Wraz ze swoim oddziałem przeniosła się na Pomorze, gdzie uczestniczyła w akcjach bojowych – napadach na posterunki i patrole UB, milicji i KBW” – czytamy w informacji.

 

Wyjaśniono, że „została aresztowana w Gdańsku 20 lipca 1946 r.”. „Mimo brutalnego śledztwa, nie zdradziła żadnych informacji o swych współtowarzyszach. Odmówiła jakiejkolwiek współpracy i nie zdecydowała się nawet podpisać listu do prezydenta Bieruta z prośbą o łaskę, do końca deklarując, że walczyła o słuszną sprawę” – napisano.

 

Przypomniano, że „w przesłanym siostrom Halinie i Jadwidze Mikołajewskim z Gdańska grypsie z więzienia Danka napisała: +Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba+”.

 

„Egzekucja przez rozstrzelanie odbyła się 28 sierpnia 1946 r., na sześć dni przed jej osiemnastymi urodzinami. Wyrok ten stał się symbolem brutalności komunistycznych sądów. Jej grób znajduje się na cmentarzu garnizonowym przy ul. Giełguda w Gdańsku” – czytamy w informacji.(PAP)

 

autor: Grzegorz Janikowski

 

gj/ dki/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520