25.7 C
Chicago
sobota, 27 kwietnia, 2024

Komisja Europejska chce jeszcze większej redukcji emisji CO2. Polska „widzi przestrzeń na kolejne zobowiązania”!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Widzimy małą przestrzeń na kolejne zobowiązania redukcji emisji CO2 – powiedziała we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Podkreśliła, że Polska koncentruje się na obecnym celu redukcyjnym, czyli 55 proc. do 2030 r. i dojścia do neutralności klimatycznej w 2050 r.

Komisja Europejska we wtorek zarekomendowała redukcję emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o 90 proc. do 2040 r. względem poziomów emisji z 1990 r. „Cel klimatyczny na 2040 r. potwierdzi determinację UE w radzeniu sobie ze zmianami klimatycznymi i ukształtuje naszą ścieżkę po 2030 roku, by zapewnić Unii neutralność klimatyczną do 2050 roku” – argumentuje Komisja.
Nowy cel, by wejść w życie, wymaga jeszcze zatwierdzenia przez kraje członkowskie i Parlament Europejski.
Wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska na wtorkowej konferencji prasowej wskazała, że „widzimy małą przestrzeń na kolejne zobowiązania (redukcyjne – PAP)”. „Nie chcielibyśmy przyjmować kolejnych zobowiązań i obciążeń, ale chcielibyśmy realizować poczynione już wcześniej zobowiązania co do celu 2030 (redukcja emisji CO2 o 55 proc. – PAP) i co do celu neutralności 2050” – dodała
Zielińska podkreśliła, że wtorkowy komunikat KE, to pierwsza propozycja nowego celu klimatycznego. „Jest otwarciem debaty publicznej, a nie wiążącym dokumentem prawnym. Na dzień dzisiejszy jego opublikowanie nie oznacza, konieczności realizacji jakichkolwiek nowych celów na 2040” – zauważyła.
Zapowiedziała, że propozycja Komisji będzie analizowana i szeroko konsultowana publicznie. Dodała, że stanowisko polskiego rządu w tej sprawie powinno się pojawić „w ciągu najbliższych kilku tygodni”.
Przedstawicielka MKiŚ podkreśliła ponadto, że polski rząd w rozmowach z KE będzie podnosić, iż nasz kraj potrzebuje wsparcia przy realizacji polityki klimatycznej, czy w walce z ubóstwem energetycznym, które – jak zauważyła Zielińska – w Polsce jest prawie dwukrotnie wyższe niż w pozostałych państwach UE. Przypomniała, że nasz kraj miał również zupełnie inny punkt startu niż większość państw wspólnoty jeśli chodzi np. o energetykę, która nadal oparta jest głównie o paliwa kopalne. „Będziemy negocjować twardo” – zadeklarowała.
„Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. jest kwestią naszego podstawowego bezpieczeństwa klimatycznego, energetycznego. Utrzymanie status quo, koszty utrzymania dzisiejszego uzależnienia od paliw kopalnych są znacznie wyższe niż koszty transformacji” – dodała wiceminister.
Uczestniczący w konferencji wiceszef resortu klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta zauważył, że rozmowa na temat ewentualnego pośredniego celu redukcyjnego – w drodze do neutralności klimatycznej – będzie prowadzić już nowa Komisja Europejska. Zwrócił uwagę, że znając procedury europejskie można założyć, iż pierwsze propozycje legislacyjne mogą pojawić się dopiero w trakcie polskiej prezydencji. 1 stycznia 2025 roku Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom.
Zielińska zauważyła też, że UE mogłaby przyjąć nowy cel redukcyjny dopiero na konferencję klimatyczną ONZ pod koniec 2025 r. „Jest dużo czasu na konsultacje” – zaznaczyła.
Wiceminister poinformowała ponadto, że resort planuje do połowy roku przedstawić Komisji Europejskiej aktualizacje krajowego planu na rzecz energii i klimatu do 2030 r., a potem polityki energetycznej do 2040 r. (PEP2040). (PAP)

 

autor: Michał Boroń

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520