Klub PO wnosi o wstrzymanie prac nad ustawą o nadzorze finansowym

Klub PO wnosi o wstrzymanie prac nad ustawą o nadzorze finansowym

Klub Platformy Obywatelskiej chce, by wstrzymać prace nad ustawą o nadzorze finansowym, którą po południu zajmie się senacka komisja budżetu i finansów. Poinformował o tym podczas konferencji prasowej szef klubu PO Sławomir Neumann. Jak powiedział, ustawa ma związek ze sprawą wokół Komisji Nadzoru Finansowego i propozycją korupcyjną, jaką były już prezes KNF Marek Chrzanowski miał złożyć biznesmenowi Leszkowi Czarneckiemu. Sławomir Neumann powiedział, że prace nad ustawą powinny być wstrzymane do czasu, aż premier, minister sprawiedliwości i szef Narodowego Banku Polskiego przedstawią posłom informację w tej sprawie.

Chodzi o ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru oraz ochrony inwestorów na rynku finansowym. Sejm uchwalił ją 9 listopada. Znalazła się w niej poprawka umożliwiająca przejmowanie upadających banków na podstawie administracyjnej decyzji Komisji Nadzoru Finansowego.

We wtorek Gazeta Wyborcza napisała, opierając się między innymi na zawiadomieniu skierowanym do prokuratury, że przewodniczący KNF Marek Chrzanowski miał zaoferować przychylność dla Getin Noble Banku za 40 milionów złotych. Miało do tego dojść podczas marcowej rozmowy z właścicielem banku Leszkiem Czarneckim, którą biznesmen nagrał. Według dziennika kwota 40 milionów złotych miała stanowić wynagrodzenie dla prawnika, zaproponowanego przez szefa KNF.

Marek Chrzanowski złożył dymisję z funkcji przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Sprawą zajmuje się prokuratura oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne.

 

 

 


 

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych będzie dalej pracowała nad pakietem ustaw wzmacniających nadzór finansowy. Według posłów PO poprawki złożone przez klub PiS miały związek ze sprawą domniemanej propozycji korupcyjnej byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego wobec biznesmena Leszka Czarneckiego. Sprawę ujawniła we wtorek “Gazeta Wyborcza”, publikując zapis rozmów urzędnika z przedsiębiorcą z marca.

O przerwanie prac nad ustawą wnioskował senator PO Kazimierz Kleina. Senacka komisja odrzuciła jednak jego wniosek. W poprawce posłów PiS znalazła się propozycja, by Komisja Nadzoru Finansowego mogła podejmować decyzję o przejęciu banku przez inny bank za zgodą banku przejmującego. Posłowie opozycji wskazują, że poprawkę wprowadzono dwa dni po zawiadomieniu Leszka Czarneckiego do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ówczesnego szefa KNF.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/senat.gov.pl/to/sk

IAR/Naukowicz/as



COMMENTS

WORDPRESS: 0