HomeŚląskie

Katowice: Funkcjonariusze KAS i policji wykryli kontrabandę wartą ponad milion złotych. Bardzo pomogła… labradorka

Katowice: Funkcjonariusze KAS i policji wykryli kontrabandę wartą ponad milion złotych. Bardzo pomogła… labradorka

Bardzo pomogła… labradorka. Także dzięki niej katowiccy funkcjonariusze z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policjantami KWP Katowice zarekwirowali nielegalne papierosy, tytoń do palenia i susz tytoniowy. Mundurowi ujawnili kontrabandę podczas przeszukania posesji, magazynów oraz samochodów w Katowicach. Wartość kontrabandy to ponad 1,2 mln złotych. Trefnym biznesem trudniło się dwóch mieszkańców Katowic.

Funkcjonariusze śląskiej KAS i policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z KWP Katowice podczas wspólnej akcji przeszukali w Katowicach dwie podejrzane lokalizacje. Labradorka śląskiej KAS – Chelsea, wyszkolona do wykrywania tytoniu i waluty dokładnie wskazała miejsca, gdzie znajdowały się nielegalne wyroby tytoniowe.

 

Jak informuje Izba Administracji Skarbowej w Katowicach, na prywatnej posesji i w hali magazynowej oraz czterech samochodach funkcjonariusze ujawnili w sumie 68 tys. sztuk papierosów znanych marek, ponad 1,7 tony tytoniu oraz blisko 600 kg suszu tytoniowego. Wyroby nie były oznaczone polskimi znakami akcyzy. – Mundurowi oszacowali wartość rynkową zabezpieczonych towarów na ponad 1,2 mln złotych. Gdyby trefne wyroby trafiły na rynek Skarb Państwa straciłby ponad 2,1 mln złotych tytułem niezapłaconych ceł i podatków – informuje Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

 

Kontrabanda została zabezpieczona, jako dowód w sprawie karnej skarbowej. Do magazynów trafiła również zabezpieczona maszyna do cięcia tytoniu. Postępowanie poprowadzą funkcjonariusze śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach. Ze wstępnych ustaleń wynika, iż trefnym biznesem trudniło się dwóch mężczyzn w wieku 71 i 62 lat. Właścicielom kontrabandy został już postawiony zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego. Teraz grozi im przepadek nielegalnych papierosów, tytoniu i suszu tytoniowego oraz wysoka kara grzywny lub nawet kara pozbawienia wolności do lat 3. O wysokości kary zdecyduje sąd.

 

Jak przypomina Izba Administracji Skarbowej w Katowicach, zwalczając nielegalny obrót wyrobami akcyzowymi KAS chroni nie tylko budżet, ale również legalnie działających przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją. Zwalczanie przestępczości akcyzowej to również ochrona konsumentów przed wprowadzaniem na rynek wyrobów z niewiadomych źródeł.

 

Wczoraj, 17 października, pisaliśmy też o innej akcji policji wymierzonej w nielegalny handel tytoniem. Policjanci z cieszyńskiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą znaleźli prawie 6 ton nielegalnego tytoniu oraz ciąg technologiczny do produkcji i suszenia tytoniu. Gdyby towar trafił na rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 4 mln złotych.

 

aip

COMMENTS