Katolicy świętują dziś uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Katolicy świętują dziś uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Katolicy świętują dziś uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To największe katolickie święto dedykowane Matce Bożej. Upamiętnia wzięcie do nieba Najświętszej Maryi Panny z duszą i ciałem. Dogmat o Wniebowzięciu NMP ogłoszony został przez papieża Piusa XII w 1950 roku- mówi ksiądz Tomasz Falak.
Jak dodaje, ta uroczystość to dla katolików znak nadziei. “My także będziemy mogli kiedyś oglądać Boga twarzą w twarz w niebie” – mówi duchowny.
Wniebowzięcie w polskiej tradycji ludowej nazywa się Świętem Matki Bożej Zielnej. Jak głosi legenda, Maryja, jako nieskalana grzechem, miała nie umrzeć, lecz jedyne usnąć. Jej grób okazał się pusty, wewnątrz nie było ciała, a na miejscu gdzie leżało, znaleziono wianki i pachnące lilie. Na pamiątkę tego wydarzenia w kościołach święci się kwiaty, wianki i zioła.
Największe uroczystości święta Najświętszej Maryi Panny w Polsce odbywają się na Jasnej Górze. Zgromadziły się tam tysiące pątników, którzy przez ostatnie dni pielgrzymowali do Częstochowy.

IAR/ Grzegorz Maciak/SiekajCOMMENTS

WORDPRESS: 0