2.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Dziś Święto Wojska Polskiego. Upamiętnia ono Bitwę Warszawską 1920 roku

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dziś jest obchodzone Święto Wojska Polskiego. Upamiętnia Bitwę Warszawską 1920 roku, zwaną „Cudem nad Wisłą”. Spektakularne zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Bitwę uważa się za jedno z 18 najważniejszych starć w dziejach świata.

Tegoroczne centralne obchody święta rozpoczną się o godz. 9.00 mszą za ojczyznę w Katedrze Polowej w Warszawie. Następnie (godz. 10.30) w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe i nominacje generalskie. W południe odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz złożenie wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

O godz. 13.00 rozpocznie się Wielka Defilada Niepodległości. Przejdzie Wisłostradą, a nie jak w latach ubiegłych Alejami Ujazdowskimi. Przy Multimedialnym Parku Fontann defiladę przyjmie prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz przedstawiciele rządu, Sejmu i Senatu.

W przemarszu będzie uczestniczyło ponad 2 tysiące osób, w tym pododdziały piesze Wojska Polskiego i krajów sojuszniczych oraz grupy rekonstrukcyjne, które zaprezentują formacje zbrojne od średniowiecza do XX wieku. Wzdłuż Wisły przeleci ponad 100 samolotów i śmigłowców. Później na błoniach Stadionu Narodowego odbędzie się Wojskowy Piknik Rodzinny „Służymy Niepodległej”. O 15.00 na błoniach Stadionu Narodowego rozpocznie się piknik żołnierski, który potrwa do 19.30.

O 20.30 na placu Piłsudskiego rozpocznie się widowisko muzyczne „Wolność we krwi”. Organizatorem wydarzenia jest NBP. Przewidziano wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.

15 sierpnia został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do roku 1947. Potem Dzień WP był obchodzony w październiku, w rocznicę bitwy pod Lenino. Święto ustanowiła Rada Państwa w 1950 roku, uznając tę bitwę za początek braterstwa Wojska Polskiego z Armią Czerwoną.

W latach 1990-1992 święto obchodzono 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji. Obchody 15 sierpnia przywrócił Sejm III Rzeczypospolitej uchwałą z 1992 roku. Święto, ustanowione rozkazem generała Stanisława Szeptyckiego w 1923 roku, nie zostało bowiem anulowane żadnym aktem prawnym.

W II Rzeczypospolitej obchodzono Święto Żołnierza Polskiego, dla uznania zasług tych, którzy walczyli w Bitwie Warszawskiej o byt narodu i państwa. O zwycięstwie w 1920 roku zdecydowała bowiem nie tylko taktyka marszałka Piłsudskiego, lecz także odwaga i poświęcenie zwykłych żołnierzy.

Rozkaz ministra spraw wojskowych generała Szeptyckiego, ustanawiający święto, głosił, że „w dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekopomnym wrogiem o całość i niepodległość Polski”.

Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej zostały sformowane 12 października 1918 roku. Pierwszym dowódcą był szef Sztabu Generalnego WP generał Tadeusz Rozwadowski. W latach 20. Polska rozporządzała dwoma rodzajami sił zbrojnych – lądowymi i marynarką wojenną, łącznie – 290 tysiącami żołnierzy.

Obecnie Wojsko Polskie liczy ponad ponad 144 tysiące żołnierzy, w tym 110 tysięcy zawodowych, a także należących do Narodowych Sił Rezerwowych, kandydatów na żołnierzy zawodowych i służących w Wojskach Obrony Terytorialnej. Najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych RP jest prezydent Rzeczypospolitej. W czasie pokoju sprawuje tę funkcję za pośrednictwem ministra obrony narodowej, na czas wojny natomiast mianuje, na wniosek premiera, Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych.
Od lutego 2009 roku w Polsce nie ogłasza się obowiązkowego poboru do wojska. Od stycznia 2010 roku mamy armię zawodową.

W wielu miejscowościach odbędą się uroczystości upamiętniające 98 rocznicę Bitwy Warszawskiej.
O 11.00 w Radzyminie start motocyklowego XVII Rajdu Katyńskiego. O 11.30 zostanie zasadzony Katyński Dąb Pamięci. Na 15:00 zaplanowano apel pod pomnikiem Wincentego Witosa, a na 17:00 uroczystą Mszę Świętą i Apel Poległych na Cmentarzu Poległych 1920.

W Ossowie o 10.00 rozpoczną się uroczystości przy Krzyżu Pamięci księdza Ignacego Skorupki. O 11.15 uroczysta msza święta w kaplicy na cmentarzu poległych, o 13.00 – Apel Poległych i złożenie wieńców, a od 14.00 do 21.00 festyn rodzinny.

W Łodzi o 16.00 rozpocznie się piknik rodzinny z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, organizowany przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Łodzi.

 

iar

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520