Karczewski zapowiada zmianę w konstytucji, przewidującą poszerzenie składu Senatu

Karczewski zapowiada zmianę w konstytucji, przewidującą poszerzenie składu Senatu

Marszałek Senatu zapowiedział złożenie projektu w sprawie zmian w konstytucji. Chodzi o poszerzenie składu Izby Wyższej parlamentu o dwie osoby reprezentujące środowiska polonijne. Deklarację taką Stanisław Karczewski złożył w Mołdawii, gdzie przebywa z trzydniową wizytą.

W rozmowie z TVP Info podkreślił, że taka zmiana pozwoliłaby dowartościować Polonię. “To byłby gest wdzięczności wobec Polonii” za udzielane Polsce wsparcie, powiedział. Z drugiej strony oznaczałaby ona wsparcie dla samej Polonii – dodał.

Stanisław Karczewski zaproponował, by jedno z dodatkowych miejsc w Senacie przysługiwało przedstawicielowi Polonii zza wschodniej granicy, a jedno – zza zachodniej. Wyraził również przekonanie, że wszystkie parlamentarne ugrupowania poprą założenia projektu. “Po moim przyjeździe z Mołdawii przedstawię projekt” – zapowiedział.
Zgodnie z konstytucją, projekt zmian w ustawie zasadniczej może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent. Senat liczy 100 senatorów.
Dzisiaj marszałek Senatu otworzył polonijną konferencję medyczną w Mołdawii. Biorą w niej udział również przedstawiciele Polonii z innych krajów. Jednym z tematów wydarzenia jest kwestia ułatwień w nostryfikacji dyplomów w Polsce.

Wcześniej Stanisław Karczewski spotkał sie z prezydentem Mołdawii. Jak wyjaśnił, starał się przekonać Igora Dodona do europejskiej ścieżki rozwoju.
W trakcie wizyty przewidziane sa również spotkania z Polonią i Polakami mieszkającymi w Mołdawii.

IAR/TVPinfo/mt/as

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0