23.5 C
Chicago
niedziela, 16 czerwca, 2024

Oslo: Nobel za walkę z przemocą seksualną

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Aktywiści, walczący z przemocą seksualną są tegorocznymi laureatami Pokojowej Nagrody Nobla. Komitet Noblowski w Oslo ogłosił, że w 2018 roku wyróżnienie otrzymają ginekolog z Kongo Denis Mukwege oraz jazydka Nadia Murad, która padła ofiarą przemocy seksualnej ze strony bojowników tzw. Państwa Islamskiego w Iraku.

Komitet Noblowski poinformował, że tegoroczni laureaci zostali wyróżnieni za walkę z przemocą seksualną w konfliktach zbrojnych. Mówiła o tym przewodnicząca Komitetu Berit Reiss-Anderson. “Oboje laureaci wnieśli istotny wkład w zwrócenie uwagi i w walkę z takimi właśnie zbrodniami wojennymi. Denis Mukwege poświęcił swoje życie, by bronić ofiar przemocy seksualnej. Nadia Murad to ofiara przemocy, która głośno mówi o aktach przemocy popełnionych wobec niej i wobec innych” – dodała szefowa Komitetu.

Lekarz z Konga to ginekolog, który pomaga ofiarom przemocy seksualnej w swoim kraju. Prowadzi on otwartą 19 lat temu klinikę w mieście Bukavu na wschodzie Konga. Tysiące ofiar przemocy, głównie kobiet, otrzymuje tam opiekę medyczną, a część z nich jest poddawana operacjom chirurgicznym.

Z kolei iracka jazydka Nadia Murad została w 2014 roku uwięziona przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego w Mosulu. W niewoli była wielokrotnie gwałcona. Po oswobodzeniu zaczęła walczyć o prawa kobiet.

Przedstawiciele Komitetu Noblowskiego poinformowali, że nie udało im się dotąd skontaktować z laureatami.

Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana w rocznicę śmierci jej fundatora, szwedzkiego przemysłowca Alfreda Nobla.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/NRK/Nobel/RTR/as

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520