Kalifornia może zakazać kontaktowego futbolu dzieciom przed szkołą średnią

Kalifornia może zakazać kontaktowego futbolu dzieciom przed szkołą średnią

Dwoje kalifornijskich prawodawców chce zakazać uprawiania kontaktowego futbolu amerykańskiego przez dzieci i młodzież przed szkołą średnią.

Kevin McCarty i Lorena Gonzalez Fletcher chcą w ten sposób chronić młodych ludzi przed urazami mózgu. Podkreślają, że wszystkich niezbędnych umiejętności mogą się oni nauczyć poprzez futbol flagowy, czyli bezkontaktową odmianę futbolu.

Podobne propozycje pojawiły się już w stanach Illinois i Nowy Jork. W Illinois proponowana ustawa nosi nazwisko Dave’a Duersona, gracza Chicago Bears, który popełnił samobójstwo w wieku 50 lat. Po śmierci odkryto,że cierpiał na chroniczną encefalopatię pourazową (CTE), która powoduje m.in. utratę pamięci i agresywne zachowania. Duerson celowo strzelił sobie w klatkę piersiową, aby lekarze mogli zbadać jego mózg.

– Nauka mówi jasno – urazy głowy w młodym wieku mogą skrzywdzić dzieci na resztę życia – oświadczyła Gonzalez Fletcher.

Liga NFL długo twierdziła, że futbol amerykański nie przyczynia się do uszkodzeń mózgu. W końcu jednak zmieniła swoje stanowisko, a w 2015 roku poszła na ugodę z byłymi zawodnikami, którym zgodziła się wypłacić miliard dolarów odszkodowania.

(hm)

COMMENTS

WORDPRESS: 0