Kaczyński wysłał do przywódców opozycji deklarację ws. euro

Kaczyński wysłał do przywódców opozycji deklarację ws. euro

Jarosław Kaczyński poinformował, że wysłał do przywódców Koalicji Europejskiej oraz ugrupowania Kukiz’15 propozycję politycznej deklaracji, która zagwarantuje, iż Polska przyjmie euro tylko w momencie korzystnym dla jej interesów gospodarczych. Prezes PiS mówił na konferencji prasowej w siedzibie partii, że sam już podpisał dokument.

Polityk dodał, że deklaracja dotyczy “interesów finansowych państwa i obywateli”. Zapisano w niej zapewnienie, że Polska nie przyjmie wspólnej europejskiej waluty euro, dopóki nie osiągnie poziomu gospodarczego państw leżących za naszą zachodnią granicą. “Punktem odniesienia są przede wszystkim Niemcy” – mówił prezes PiS. Jarosław Kaczyński wyjaśnił, że chodzi tu o interes gospodarczy Polski i Polaków. Wyraził nadzieję, że deklaracja stworzy wspólną płaszczyznę myślenia o polskiej przyszłości i polskim wzroście.
W deklaracji zapisano, że w sprawie przyszłości polskiej waluty wszyscy “musimy się zadeklarować jednoznacznie”. W dokumencie jest deklaracja PiS, że euro zostanie wprowadzone dopiero wtedy, gdy Polska będzie gospodarczo na poziomie największych krajów Unii, a Polacy osiągną europejski poziom życia. Wyznacznikiem tego poziomu mają być zarobki – porównywalne z tymi w najbardziej rozwiniętych krajach Unii Europejskiej. Jak napisano, deklaracja wynika z odpowiedzialności za rozwój Polski i bezpieczeństwo oraz stabilność polskiej polityki monetarnej.
Podczas konwencji PiS w Lublinie w ubiegłą sobotę Jarosław Kaczyński powiedział, że Polska nie może teraz wprowadzić europejskiej waluty, ponieważ byłoby to dla niej niekorzystne. Wtedy również podkreślał, że nasz kraj przyjmie euro wtedy, gdy będzie to w interesie Polski.

Na propozycję Jarosława Kaczyńskiego odpowiedział Paweł Kukiz. Zadeklarował on, że podpisze deklarację w sprawie euro.
Paweł Kukiz mówił, że jego klub od dawna postuluje to, co zapisano w deklaracji. Przypomniał, że ponad rok temu złożył projekt uchwały, który – jak mówił – jest tożsamy, jeśli chodzi o treść i intencję z deklaracją o pozostawieniu złotówki jako naszej waluty narodowej. Dodał, że projekt uchwały złożonej wspólnie z Prawicą Rzeczpospolitej, leży w sejmowej zamrażarce. “Może po prostu uchwalić tę uchwałę, a nie podpisywać deklarację” – zaproponował Paweł Kukiz.

IAR/wcześn. & M.Fabisiak/jl/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0