Jerzy Wasowski zostanie patronem Studia S4 Polskiego Radia

Jerzy Wasowski zostanie patronem Studia S4 Polskiego Radia

Jerzy Wasowski zostanie patronem Studia S4 Polskiego Radia. Tablica upamiętniająca dziennikarza radiowego, jednego z twórców Kabaretu Starszych Panów, kompozytora, reżysera związanego z Polskim Radiem od czasów przedwojennych, zostanie odsłonięta (o 15.00) dziś przy wejściu do legendarnego studia nagraniowego Polskiego Radia S4.
Monika Wasowska z Fundacji Wasowskich wyjaśnia, że z racji wieloletnich związków Jerzego Wasowskiego z Polskim Radiem powinien zostać on w należyty sposób upamiętniony. Wszystkie studia koncertowe Polskiego Radia mają już swoich patronów dlatego, wyjaśnia Monika Wasowska, pojawił się pomysł by, Jerzy Wasowski został patronem jednego z najlepszych w Polsce studiów nagraniowych S4.
Syn Jerzego Wasowskiego Grzegorz nie kryje radości z powodu nadania imienia jego ojca Studiu S4. Natomiast, jak mówi nie jest pewien czy jego ojciec by się cieszył, ponieważ był człowiekiem wyjątkowo skromnym i czuł się zażenowany, kiedy robił się “szum wokół jego postaci”. Zarazem Grzegorz Wasowski wspomina, że Polskie Radio w życiu jego ojca zajmowało szczególne miejsce. Jego zdaniem, ojciec “był nie tylko radiowcem, ale wręcz radiem”. Dlatego, dodaje Grzegorz Wasowski dobrze, że staje się teraz częścią Polskiego Radia “pod postacią studia jego imienia”.
Jerzy Wasowski jeszcze przed II wojną światową pracował w Polskim Radiu jako inżynier. We wrześniu 1939 roku uruchomił uszkodzony nadajnik radiowy Warszawy II. W 1949 wraz z Jeremim Przyborą stworzył radiowy teatrzyk “Eterek”, a w 1958 telewizyjny Kabaret Starszych Panów, dla którego skomponował dziesiątki popularnych piosenek. W sumie Jerzy Wasowski stworzył około 700 utworów.

TS/ IAR Witold Banach/pp, Fot. Archiwum

COMMENTS

WORDPRESS: 0