HomeŚwiat

Irma uderzyła w Karaiby, zmierza na Florydę

Irma uderzyła w Karaiby, zmierza na Florydę

Co najmniej 14 ofiar śmiertelnych, zdewastowane wyspy, tysiące ludzi odciętych od świata i setki tysięcy domów bez prądu. To skutki huraganu Irma, który uderzył w Karaiby. Wszystko wskazuje na to, że w weekend dotrze do Stanów Zjednoczonych.

Irma przeszła nad kilkunastoma mniejszymi karaibskimi wsypami. Połowa ze 100 tysięcy mieszkańców Antiguy i Barbudy została bez dachu nad głową. Kilkumetrowa fala powodziowa zalała część płaskich wysp Turks i Caicos ale skutki żywiołu nie zostały tam jeszcze oszacowane. Prawie dwie trzecie domów w Portoryko pozbawionych jest prądu, mimo że wyspa uniknęła bezpośredniego uderzenia. Wiatr ominął tez Dominikanę i Haiti.

Irma jest jednym z najpotężniejszych huraganów w historii Atlantyku. Towarzyszy jej wiatr w porywach do 270 km/h. W ciągu dzisiejszego dnia w niebezpieczeństwie znajdzie się część Wysp Bahama a jutro północne wybrzeże Kuby. Już wiadomo, że na trasie huraganu znajdzie się Floryda. Dokładne miejsce uderzenia nie jest jednak znane. Niektóre symulacje przewidują, że Irma przejdzie blisko największej aglomeracji tego stanu – Miami.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Nowy Jork/zrCOMMENTS