11.8 C
Chicago
środa, 28 lutego, 2024

Do IKEI trafiły meble skażone rakotwórczą substancją?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Fundacja Instytut Ochrony Praw Konsumentów poinformowała, że niemiecki koncern chemiczny BASF dostarczył skażony surowiec do produkcji m.in. pianek i materaców do spania. Rakotwórcze produkty miały trafić m.in. do IKEI. Firma wydała w tej sprawie oświadczenie.

 

Skażone produkty miały trafić do 50 odbiorców, którzy dostarczają wyroby do sklepów. Także w Polsce. Rakotwórcze towary pojawiły się m.in. w IKEI. Jeśli kupowaliście ostatnio meble tapicerowane lub materacy w IKEI, najlepiej skontaktujcie się z najbliższym sklepem, by dowiedzieć się, czy te produkty mogły należeć do skażonej partii.

TDI to surowiec masowo wykorzystywany przez producentów mebli tapicerowanych, poduszek, pianek, materacy, a nawet obuwia. BASF poinformowało, iż zanieczyszczone rakotwórczą substancją produkty wyprodukowano w niemieckiej fabryce w Ludwigshafen w dniach 25 sierpnia-29 września. Wyprodukowanych miało zostać nawet 7,5 tysiąca ton TDI (2,4-diizocyjanianotoluenu), które zostało skażone rakotwórczym środkiem 1,4 – dichlorobenzen (DCB).

IKEA wydała oświadczenie w tej sprawie, którego treść przytaczamy poniżej. Oświadczenie w sprawie podwyższonego poziom dichlorobenzenu w produktach BASF Potwierdzamy, że IKEA otrzymała informację od BASF, jednego z poddostawców dla kilku dostawców IKEA, że odkryli oni awarię produkcji, której efektem jest podwyższony poziom dichlorobenzenu w procesie produkcyjnym. W związku z tym IKEA rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie i pierwsze wyniki wskazały, że na polskim rynku może to dotyczyć ograniczonej liczby produktów IKEA z asortymentu mebli tapicerowanych.

Bezpieczeństwo i jakość produktów są dla nas najważniejsze, dlatego ze względów ostrożności wstrzymana została sprzedaż tych produktów. 13 października IKEA otrzymała potwierdzenie od BASF i kilku firm z branży meblarskiej, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia spowodowanego ww. awarią. Jednakże zachowujemy środki ostrożności i będziemy nadal badać sprawę.

AIP, mz, aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520