13.8 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

„Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”-książka A.Cubały

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Po wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 1944 roku, sportowcy zamienili miejsca stadionów, kortów i lodowisk na arenę takich działań jak akcja Kedywu, wykonanie wyroku na kacie gestapo oraz przerzut broni. Tak o sportowcach – uczestnikach Powstania Warszawskiego w swojej najnowszej książce „Igrzyska życia i śmierci.
Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” pisze Agnieszka Cubała. Autorka trzech wcześniejszych publikacji poświęconych Powstaniu Warszawskiemu mówiła, że pasjonatami sportu byli między innymi ludzie odpowiedzialni za podjęcie decyzji o włączeniu Warszawy do akcji „Burza” i rozpoczęciu walk w mieście. Gen. Tadeusz Komorowski „Bór” to utytułowany jeździec, olimpijczyk, wielokrotny zwycięzca konkursów hipicznych. Gen. Leopold Okulicki „Kobra” należał do grona fanatycznych kibiców piłki nożnej, którą amatorsko uprawiał. Jako działacz sportowy pełnił funkcję prezesa Wołyńskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej oraz kierownika piłkarskiej sekcji Legia Warszawa. Z kolei gen. Tadeusz Pełczyński „Grzegorz” pasjonował się tenisem, pływaniem, żeglarstwem, narciarstwem i turystyką górską.
Sportowcami wojennymi byli między innymi, obok medalistów olimpijskich, lekkoatletów, wioślarzy i szermierzy także komendant AK, dowódcy batalionów, sanitariuszki, łączniczki i ludność cywilna. Igor Niewiadomski, prawnuk sportowców i uczestników Powstania Warszawskiego: Antoniego Kołakowskiego i Stefanii Krupy – Kołakowskiej, podkreślił, że sportowcy często wykorzystywali w tym ekstremalnym czasie swoje olimpijskie talenty. Dodał, że nie tylko powstańcy – sportowcy, ale też sportowcy – cywile ratowali życie swoich rodzin i najbliższych. Najbardziej znanym sportowcem – uczestnikiem Powstania Warszawskiego, jest Eugeniusz Lokajski „Brok” – żołnierz Kompanii Sztabowej „Koszta”, lekkoatleta, olimpijczyk i dokumentalista walki stolicy. Bohaterami książki „Igrzyska życia i śmierci…” są również między innymi: dowódca batalionu „Kiliński” – rotmistrz Henryk Roycewicz „Leliwa” (jeździec), żołnierz powstańczych oddziałów – Jan Rodowicz „Anoda” (narciarz i motocyklista), Andrzej Łapicki (piłkarz) oraz Jan Mulak (twórca legendarnego „Wunderteamu” – grupy lekkoatletów, która zdobywała medale w latach 50. i 60.). Książka Agnieszki Cubały jest zbiorem historii sportowych i powstańczych oraz studium postaw wobec kraju, miasta, kolegów z oddziału oraz wartości i wyborów dokonywanych w chwilach próby.

Informacyjna Agencja Radiowa ( IAR ) /Małgorzata Wosiek/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520