Jestem przekonany, że PiS po wyborach do Parlamentu Europejskiego zacznie się rozpadać – powiedział we wtorek w TVN24 marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Wyraził też nadzieję, że prezydent Andrzej Duda nie będzie „zakładnikiem” swojej deklaracji o odsyłaniu wszystkich ustaw do Trybunału Konstytucyjnego.
Hołownia był pytany w TVN24, czy uważa, że w tej kadencji Sejmu jest możliwa zmiana konstytucji w kontekście problemów w Prawie i Sprawiedliwości.
„Jestem przekonany, że PiS po wyborach europarlamentarnych zacznie się rozpadać, zaczną być poszukiwane nowe drogi ekspresji politycznej na tej sali plenarnej i nowe przynależności, a więc wszystko może się zdarzyć” – ocenił Hołownia.
Dodał, że jeżeli obecna koalicja rządząca przetrwa półtora roku, do wyborów prezydenckich, „zyska zupełnie nowe możliwości”. „Trwanie w relacji, bycie w relacji, konsekwentnie, mimo przeciwności też ma swoją wartość. Nie zawsze musi być różowo, ważne, żeby było prawdziwie i żebyśmy byli razem” – powiedział marszałek Sejmu.
Pytany, czy planuje rozmowę z prezydentem w sprawie zmian konstytucyjnych dotyczących TK, odparł, że najpierw projekty muszą trafić do Sejmu. „Jak te projekty będą w Sejmie, to na pewno otworzy się przestrzeń do takiej rozmowy. W tej chwili, najpewniej jutro, widzimy się z panem prezydentem na powołaniu Państwowej Komisji Wyborczej, z czego się bardzo cieszę. (…) Później, w poniedziałek jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego, pewnie w kuluarach będzie okazja, żeby o ten temat zahaczyć i jakoś się zacząć na te rozmowy umawiać” – podkreślił Hołownia.
„Mam nadzieję, że prezydent nie będzie zakładnikiem swojej deklaracji, że wszystko, co uchwali ten Sejm bez Kamińskiego i Wąsika będzie machinalnie niejako wysyłał do Trybunału Konstytucyjnego, bo to niczemu nie służy” – dodał marszałek.
Jak stwierdził, proponowane rozwiązanie „zaprasza opozycję do współpracy” w przebudowie TK.
W poniedziałek minister sprawiedliwości Adam Bodnar wraz z politykami ugrupowań rządzącej koalicji przedstawili założenia projektów aktów prawnych reformujących TK.
Przedstawiono projekty: uchwały Sejmu RP; przygotowanej przez organizacje pozarządowe ustawy o TK oraz ustawy zawierającej przepisy wprowadzające tę ustawę oraz projekt zmian w konstytucji. Według zapowiedzi w środę Sejm ma zająć się projektem uchwały. Z kolei prace nad projektem zmian w konstytucji mają rozpocząć się w tym tygodniu w senackiej komisji ustawodawczej.(PAP)
Autorka: Karolina Kropiwiec