23.7 C
Chicago
sobota, 4 maja, 2024

Hołownia: PiS zostawił nam budżet państwa w opłakanym stanie, odpowiada za to Morawiecki

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

PiS zostawił nam budżet państwa w opłakanym stanie; odpowiada za to b. premier Mateusz Morawiecki – mówił w środę marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia, odnosząc się do pytań, jakie politycy PiS skierowali do Trzeciej Drogi.

Politycy PiS: Mariusz Błaszczak i Mateusz Morawiecki zadali w środę Trzeciej Drodze trzy pytania: czy poprze projekt PiS przywrócenia zerowej stawki VAT na żywność, czy będzie popierała „wepchnięcie” Polski do strefy euro oraz czy będzie projekt ws. przedłużenia tzw. tarczy energetycznej.

„Do projektów legislacyjnych zawsze mamy bardzo poważny stosunek. Będziemy analizować je merytorycznie, kiedy znajdą się – najpierw na Sejmie, a później w komisji, i będziemy podejmować decyzje w tej sprawie” – powiedział Hołownia, pytany o tę sprawę podczas środowej konferencji prasowej.
Zwrócił przy tym uwagę na sytuację, jaką koalicja 15 października zastała po ośmiu latach rządu PiS. „Prawda jest taka, że zostawili nam budżet państwa – i pan Morawiecki za to odpowiada – w opłakanym stanie, z olbrzymimi ilościami pieniędzy wyprowadzonych na rzeczy, na które teraz okazuje się, że brakuje” – powiedział marszałek Sejmu.
„Wzrusza mnie troska Mateusza Morawieckiego o dobro kieszeni Polaków, tylko pytanie gdzie był, jak drenował ją on i jego koledzy programami +Willa Plus+, defraudacjami w spółkach skarbu państwa i jeszcze w wielu innych momentach” – pytał marszałek Sejmu.
Odnosząc się do kwestii wejścia Polski do strefy euro, Hołownia podkreślił, że to „Polacy są za wprowadzeniem euro”. „Jak mieliśmy referendum dot. przystąpienia Polski do UE, to przystąpienie do UE wiąże się z wprowadzeniem euro. Jak wstępujesz do UE, to musisz się zobowiązać, że euro przyjmiesz” – argumentował Hołownia.
Ocenił jednocześnie, że należy odpowiedzieć racjonalnie, kiedy będziemy chcieli rozpocząć procedurę zmierzającą w kierunku przyjęcia euro. Jak dodał, jest to procedura „co najmniej kilkuletnia” i będzie się wiązała z „bardzo określonymi wymogami”.
Hołownia mówił, że „wprowadzenie euro ułatwia bardzo wiele rzeczy”, a obawy wobec euro nie sprawdzają się w większości krajów, które wprowadzają tę walutę.
„Euro to nie jest narzucana nam wroga siła, to jest wyzwanie, z którym będziemy musieli się zmierzyć i oczekiwałbym w tej sprawie nie dyskusji pełnej zaklęć, tylko realnych odpowiedzi, kiedy nas będzie na to stać: czy za dwa lata, czy za pięć, czy za dziesięć” – powiedział. „Powoli się do tego przygotowujmy i dyskutujmy nad tym, czy ten moment został dobrze wybrany. Na pewno nie jest to ten moment w tej chwili” – dodał.
Odnosząc się do kwestii zamrożenia cen energii, marszałek Hołownia wskazał, że pytanie to należy kierować do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski, która – jak poinformował – niebawem będzie miała informacje zarówno w tej kwestii, jak i w sprawie ustaw dot. „przywrócenia realnego systemu prosumenckiego”. (PAP)
Autor: Daria Kania

dk/ mrr/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520