19.2 C
Chicago
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Holandia: Dziennikarze osaczeni przez przeciwników restrykcji pandemicznych? Samochody służbowe bez logotypów stacji. „Dla bezpieczeństwa”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Holenderski nadawca Omroep Brabant zdecydował o usunięciu logotypów stacji ze wszystkich swoich samochodów służbowych. Powodem jest rosnące zagrożenie dziennikarzy. W ubiegłym roku na podobny krok zdecydował się nadawca NOS.

Regionalny nadawca publiczny z południa kraju skarżył się wcześniej, że dziennikarze stacji są zastraszani i stają się przedmiotem pogróżek. Stąd decyzja o usunięciach emblematów nadawcy.

 

„W ten sposób chcemy chronić naszych pracowników przed przemocą” – powiedział portalowi NOS redaktor naczelny Renzo Veenstra.

 

Według Veenstry logo działa jak czerwona płachta na byka na ludzi, którzy widzą w dziennikarzach wrogów. „Niedawno szykanowano reportera i operatora, czasami ludzie dzwonią i mówią: idziemy ci urwać głowę” – podaje przykłady dziennikarz.

 

Na podobny krok zdecydował się w ubiegłym roku ogólnokrajowy nadawca i jednocześnie najpopularniejszy portal w Niderlandach – NOS. Logotypy zostały usunięte z samochodów satelitarnych.

 

„Stało się tak dlatego, iż reporterzy, kamerzyści i technicy regularnie musieli radzić sobie z wyzwiskami lub groźbami” – przypomina dziennik „Algemeen Dagblad”.

 

„To była odruchowa reakcja na przemoc” – mówił wówczas gazecie redaktor naczelny NOS Marcel Gelauff. „To klęska nie tylko NOS, ale przede wszystkim dziennikarstwa” – dodał Gelauff.

 

Podczas pandemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba incydentów przeciwko dziennikarzom, informuje „AD”. Pracownicy mediów są regularnie nękani, opluwani lub wyzywani podczas protestów przeciwko środkom obostrzeniom pandemicznym.

 

Sekretarz generalny Holenderskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (NVJ), uważa decyzję Omroep Brabant za „smutną, ale niestety zrozumiałą”. „NVJ jest zaniepokojony rosnącą przemocą wobec pracowników mediów” – powiedział dziennikowi Thomas Bruning.

 

Ostatnie dane NVJ wskazują, że ponad ośmiu na dziesięciu dziennikarzy (82 procent) doświadczyło agresji lub gróźb w ciągu ostatniego roku. To wzrost o 20 proc. w porównaniu z 2017 r. Około 29 proc. z nich deklaruje, że co miesiąc lub nawet częściej padają ofiarą takich incydentów.

 

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

 

apa/ zm/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520