"> Historyk profesor Andrzej Nowak został laureatem tegorocznej nagrody imienia Lecha Kaczyńskiego - wiadomosci.com

Historyk profesor Andrzej Nowak został laureatem tegorocznej nagrody imienia Lecha Kaczyńskiego

Historyk profesor Andrzej Nowak został laureatem tegorocznej nagrody imienia Lecha Kaczyńskiego

Historyk profesor Andrzej Nowak został laureatem tegorocznej nagrody imienia Lecha Kaczyńskiego. Wręczono ją podczas ostatniego dnia kongresu “Polska Wielki Projekt”, w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

Odbierając nagrodę, profesor Nowak powoływał się na kroniki Wincentego Kadłubka i opisane w nich definicje sprawiedliwości i budowania tożsamości narodowej. Jak mówił, są to dwie wartości, do których obecna Polska powinna dążyć. Sprawiedliwość – to w jego ocenie – pamięć o najsłabszych, o tych, których “nikt nie pamięta” – na przykład o ofiarach Operacji Polskiej NKWD z lat 1937-38. Ale to także pamięć o najsłabszych w obecnym życiu – dodał profesor – a więc o dzieciach nienarodzonych czy o seniorach, których – jak mówił – “spycha się na margines dzisiejszego życia”
Profesor Andrzej Nowak powiedział, że drugą wspomnianą przez Wincentego Kadłubka wartość – budowanie tożsamości narodowej – można osiągnąć przez uczenie historii Polski i wracanie do niej poprzez kolejne wydarzenia – zarówno szczęśliwe, jak i smutne, ale “rozpatrywane w ciągu, który nadaje sens naszej tożsamości” W jego opinii, zapomnienie o historii sprawiłoby, że “stalibyśmy się nikim”. “Połączenie tych dwóch zadań: sprawiedliwości i budowania tożsamości wydaje mi się istotą powołania nie tylko historycznego, ale powołania ludzi, którzy chcą pozostać ludźmi” – mówił laureat.
Profesor Nowak oprócz statuetki wręczonej mu przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, otrzymał też dyplom od szefa kapituły nagrody – europosła PiS, profesora Zdzisława Krasnodębskiego. Wręczając nagrodę prezes Kaczyński mówił, że wyróżniony został jeden z wybitniejszych intelektualistów współczesnej Polski. W rozmowie z TVP Info polityk podkreślał również, że nagroda imienia Lecha Kaczyńskiego od dawna należała się profesorowi Nowakowi.
Andrzej Nowak to nie tylko historyk, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także publicysta, były redaktor naczelny czasopisma “Arcana”. Jest autorem takich książek jak “Dzieje Polski” i “Niepodległa! Jak Polacy odzyskali Ojczyznę”. Napisał również biografię Jana Pawła II. W tym roku ma się ukazać czwarty tom “Dziejów Polski”, czyli historii naszego kraju od jego powstania. To dzieło planowane na 9 tomów. Tom trzeci zakończył się w 1468 roku.
Nagroda imienia Lecha Kaczyńskiego w tym roku została wręczona po raz dziewiąty. Przed rokiem otrzymał ją pisarz Antoni Libera, który dziś wygłosił laudację na cześć laureata. W poprzednich latach odebrali ją między innymi poeta Jarosław Marek Rymkiewicz, kompozytor Michał Lorenc i reżyser Lech Majewski.
Dziś ostatni dzień kongresu Polska Wielki Projekt. W programie przewidziane są jeszcze panele o polskiej kulturze oraz o twórczości laureata dzisiejszej nagrody – Andrzeja Nowaka.
Patronem medialnym kongresu Polska Wielki Projekt jest Polskie Radio 24.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/zbiorcza/to/sjoCOMMENTS

WORDPRESS: 0