HomePILNE

Hawaje chcą zablokować nowy dekret imigracyjny Donalda Trumpa

Hawaje chcą zablokować nowy dekret imigracyjny Donalda Trumpa

Hawaje są pierwszym amerykańskim stanem, który na drodze sądowej chce zablokować imigracyjny dekret prezydenta Donalda Trumpa. Nowe rozporządzenia, ogłoszone w poniedziałek, mają zacząć obowiązywać 16 marca.

Adwokaci z tego wyspiarskiego stanu zamierzają jeszcze dziś złożyć odpowiednie dokumenty w Sądzie Federalnym. Miejscowym władzom zależy na tym, aby sędzia wydał decyzję przed dniem wejścia dekretu w życie. Przedstawiciele Hawajów argumentują, że nowe prawo, podobnie jak poprzednie, jest wadliwie skonstruowane i narusza amerykańską konstytucję. Departament Sprawiedliwości odmówił komentarza w tej sprawie.
Pierwszy imigracyjny dekret Donalda Trumpa, ogłoszony pod koniec stycznia, został zablokowany przez Sąd Federalny w Seattle, a następnie w San Francisco. Prezydent zapewnia, że nowe rozporządzenia nie mają już wad prawnych i nie wywołają chaosu w kraju – jak poprzednim razem.
Obywatele sześciu krajów: Syrii, Iranu, Libii, Somalii, Sudanu i Jemenu, w ciągu najbliższych 90 dni będą mieli zakaz podróżowania do Stanów Zjednoczonych. Natomiast przez cztery miesiące do USA nie wjadą żadni uchodźcy. Działania te tłumaczone są względami bezpieczeństwa i koniecznością ochrony przed terroryzmem.

Jan Pachlowski/Miami, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS